Gmina zachwyca krajobrazem

Gmina Pyzdry położona jest w centralnej części województwa wielkopolskiego i południowo - wschodniej części powiatu wrzesińskiego. Jej powierzchnia wynosi 138 km2 (w tym miasto 12 km2), natomiast liczba ludności - 7326 osób (w tym w mieście - 3248). 

Nie brakuje tu urokliwych krajobrazów i nienaruszonego środowiska naturalnego. Cisza, spokój, bliskość przyrody, a także przestrzeń i wolność od miejskiego zgiełku pozwalają na beztroski wypoczynek. Gmina posiada świetne warunki, które sprzyjają turystyce, zarówno indywidualnej jak i rodzinnej.

To dobre miejsce, tak na wakacje, jak i choćby tylko weekendowy wypad. Również ci, którzy lubią odpoczywać aktywnie i realizować swe sportowe pasje znajdą w Pyzdrach sprzyjające ku temu warunki. Można pojeździć konno, popływać na kajaku, wędkować i wędrować pieszo, albo też wsiąść na rower i pojechać dalej.

Rozległe równiny pokryte są malowniczymi łąkami i pasmami lasów. Prawną ochroną objęte są tutaj znaczne tereny, co gwarantuje miłośnikom czystego środowiska przyrodniczego kontakt z prawdziwą naturą. Znaleźć można bogatą ofertę gospodarstw agroturystycznych, których ciągle przybywa.

wyświetl galerię w Cooliris
  • IMG_4217 (1)
  • IMG_4323
  • IMG_4445 (1)
  • DJI_0028 (1)
  • IMG_4481
  • IMG_4230

Pyzdry - miasto z barwną historią

Pyzdry znane są przede wszystkim ze swojej barwnej historii i malowniczego położenia. Rozległa pradolina Warty z widniejącą w oddali ścianą lasów nizinnych, oglądana z południowego skraju miasta stanowi jeden z najpiękniejszych krajobrazów Wielkopolski.

Dostojeństwo i powaga kościoła farnego, barokowa uroda kościoła pofranciszkańskiego pozwalają sięgnąć myślami do czasów, których te budowle były świadkami. Mieszkańcy pamiętają o dawnej świetności miasta, w którym pobyt książąt i królów do rzadkości nie należał.

Pyzdry w 2007 r. obchodziły jubileusz 750-lecia lokacji, w 2008 r. - 625 rocznicę pierwszego użycia broni palnej na ziemiach polskich, właśnie w Pyzdrach, a w 2009 r. 700-rocznicę urodzin Króla Kazimierza Wielkiego.