Urząd Miejski w Pyzdrach

Galeria zdjęć

Warto zobaczyć

Data i imieniny

Dziś jest: Czwartek 4 Czerwca 2020
Franciszka, Karola, Kwiryny

Wyszukiwarka

Treść strony

Festyn ,,Mecenatu'' w Rudzie Komorskiej

5 czerwca 2011 roku był dla mieszkańców Rudy Komorskiej oraz sąsiednich miejscowości pełen wrażeń. Tego dnia w naszej malowniczej, usytuowanej nad rzeką Prosną miejscowości, odbył się Festyn pod hasłem „Z Mecenatem raźniej” – impreza skierowana do całej rodziny, dla młodszych i dla starszych. Organizacją wydarzenia zajęło się Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr”, Stowarzyszenie MECENAT  oraz Rada Sołecka Rudy Komorskiej.

     „Mecenat” to nazwa zarówno jednego z programów stypendialnych realizowanych przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” jak i nazwa Stowarzyszenia, którego członkami są m.in. stypendyści, alumni oraz wolontariusze tychże programów stypendialnych.


   Głównym celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie mieszkańcom naszej działalności społecznej. Była to dobra okazja do poznania nas bliżej. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Waldemar Chlebowski – jeden ze sponsorów naszych stypendiów, przedstawiciel Departamentu Stanu USA. Ważnym gościem był również przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Pyzdrach – Pan Przemysław Dębski.
    Na ten dzień przygotowaliśmy wiele atrakcji. Przede wszystkim w Sali OSP każdy mógł obejrzeć wystawy stypendystów z ich projektami indywidualnymi oraz wystawę Stowarzyszenia MECENAT. Można było zobaczyć również dokumentację filmową o stypendystach oraz o projekcie „Karawana jedności” – trzydniowej imprezie na Granicy w Borzykowie.  Poza tym na placu przy sali OSP  były różne stoiska., takie jak: stoisko Pana Dzieciątkowskiego z Czarnego Brodu – ostatniego garncarza w Wielkopolsce, z atrakcyjnymi glinianymi wyrobami, stoisko Warsztatów Terapii Zajęciowej z Rudy Komorskiej z pięknymi rękodziełami, stoisko Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr”, stoisko Stowarzyszenia MECENAT z ostatnim międzynarodowym projektem „W Rytmie Smaku” (projekt współorganizowany z turecką organizacją Karaman Youth Center).  Jednymi z ważniejszych punktów festynu były:  prezentacja Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr” z projektu „Puszcza Pyzdrska – Olędrzy i ich żelazne domy” oraz „Kinoteka” – czyli pokaz dokumentacji z warsztatów filmowych „Frida” i pokaz filmu „Przestrzeń” ze stypendystami w rolach głównych. Kolejnym ważnym punktem był pokaz ratowniczo – strażacki, którego pomysłodawczynią była Marta Dominiak stypendystka programu „Agrafka Agory – stypendium Ziemi Kaliskiej”. Pokaz był zarówno atrakcją dla dzieci jak i dla dorosłych. Strażacy zaprosili dzieci do zabawy z wodą, do zwiedzenia strażackiego wozu oraz do spróbowania swoich sił na strażackiej drabinie. W programie festynu były także występy przedszkolaków oraz uczennic ze Szkoły Podstawowej w Lisewie. Małych artystów zobaczyliśmy w kilku występach tanecznych. Podziwialiśmy również pokaz hula – hop w wykonaniu tancerek ze Szkoły w Lisewie oraz występ muzyczny Lee, która przyjechała do nas z Malezji w Azji Południowo – Wschodniej, oraz Radka Kowalskiego - członka MECENATU.
     Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Wszyscy byli zadowoleni, gdyż każdy los był wygraną. Dodatkowo spośród wszystkich biorących udział w loterii rozlosowane zostały nagrody główne. Można było wygrać m.in. godzinną jazdę konną, karnety do fryzjera, karnet do kosmetyczki, wiertarkę czy też plecaki.
Na najmłodszych czekały konkursy z nagrodami, a także malowanie twarzy. Na placu trudno było dostrzec dziecko bez wymalowanej buźki. Uczestnicy festynu mieli okazję do przejażdżki na bryczce z gospodarstwa Pana Szymańskiego z miejscowości Kruszyny.
Mieszkańcy, a w szczególności Panie, mogli wziąć udział we wcześniej ogłoszonym  konkursie pt. „Pychotka” - konkursie na najlepsze ciasto.  Każdy mógł spróbować wypieków oraz zagłosować. Wszystkie ciasta okazały się wyśmienite, lecz większość degustatorów uznała, iż na I miejsce zasłużyło ciasto „3 Bit” wykonane przez Panią Janinę Tomczak z miejscowości Łupice.
     Ciepły, wiosenny czas sprzyja grillowaniu, dlatego na naszej imprezie nie zabrakło grillowanych kiełbasek. Można było również zjeść lody czy też watę cukrową.
Festynowicze na pewno nie narzekali na nudę. Imprezę zwieńczyła zabawa taneczna „pod chmurką”, którą prowadził DJ Johny – Pan Janusz Strzelczyk z Kołaczkowa. Bawiliśmy się do godziny 24:00.
     Festyn „Z Mecenatem raźniej” był świetną okazją do miłego spędzenia pogodnego, niedzielnego popołudnia. Tego dnia w centrum Rudy Komorskiej pojawiły się całe rodziny. Wszystko uwieczniliśmy na wspólnych, pamiątkowych fotografiach, które będą przypominać nam to wydarzenie.

Paulina Jankowska
stypendystka programu „Stypendium Pomostowe”
realizowanego przez Fundację Edukacyjną  Przedsiębiorczości z Łodzi
oraz Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr”;
członek Stowarzyszenia MECENAT

 

wyświetl galerię w Cooliris

wstecz

 • Unia Europejska

Banery

 • -
 • Sesje rady
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • mapa zagrozen

Stopka strony