Urząd Miejski w Pyzdrach

Galeria zdjęć

Warto zobaczyć

Data i imieniny

Dziś jest: Środa 8 Lipca 2020
Elżbiety, Eugeniusza, Adrianny

Wyszukiwarka

Treść strony

Wiwat Książę Bolesław! Wiwat Pyzdry!

   Królewskie Pyzdry 3 czerwca obchodziły 750 – lecie lokacji. Pierwszy dzień jubileuszowych obchodów miał niezwykle uroczysty charakter, a nawet jak przystało na miasto z królewskim rodowodem – z godną takiego wydarzenia oprawą. Mieszkańcy i przybyli goście przenosząc się w czasy średniowieczne przypomnieli, jakże chlubny w historii okres świetności tegoż miasta. 
   Atmosferę dawnych czasów podkreślał udekorowany kolorowymi proporcami Rynek, po którym przechadzali się średniowieczni mieszczanie i kupcy. Przedstawiciele władzy samorządowej przeistoczyli się również w włodarzy średniowiecznych. 750 lat temu, a więc około 1257 r., do tego znaczącego grodu przybył wraz ze swą świtą księże kaliski Bolesław Pobożny i ofiarował mieszkańcom terra pisdrensis, czyli ziemi pyzdrskiej – prawa miejskie. Nie inaczej było 3 czerwca...

Historyczny korowód
   Około godziny 11.00 do Pyzdr – drogą wodną przybyli pielgrzymi i podróżnicy – Członkowie Towarzystwa Turystyki Wodnej ,,Perkoz''. Znad przystani rzecznej, razem z wojami i rycerzami, podążali w korowodzie na pyzdrski Rynek, gdzie tłumnie zebrali się mieszkańcy i przybyli goście. Wtem, zza ulicy Spółdzielców wszyscy ujrzeli orszak, któremu przewodził zacny książę Bolesław Pobożny z małżonką Jolentą. Za nimi podążały piękne damy  z dworu króla Przemysła, który nasze miasto również miłował i mennicę książęcą nam ofiarował. Dalej w orszaku ujrzeć można było Krzyżaków, którzy w 1331 r. miasto pełne zgliszczy i zniszczeń zostawili. Jednakowoż ofiara przez mieszkańców poniesiona w zaszczyt się przemieniła, bo oto za Krzyżakami ocalony król Kazimierz zmierzał. I działo armatnie Pyzdrom zaszczyt dało, więc i był Bartosz Puszkarz, co w 1383 r. strzelał do naszej bramy. Dalej podążali jeszcze muzykanci i inni znamienici goście.
 
Nadanie praw miejskich

   Po przejściu przez symboliczną bramę miejską, orszak królewski wszedł na scenę, gdzie czekał już burmistrz Krzysztof Strużyński w asyście zastępcy – Romana Ejchorszta, skarbnika – Antoniny Balickiej i sekretarza – Przemysława Dębskiego. Niezwykle podniosły nastrój wprowadziło odczytanie aktu nadania praw miejskich przez herolda księcia Bolesława: - Dzieła ludzkie, które powinny żyć wiecznie popadają w zapomnieniu u potomnych, jeśli ich nie zabezpieczy pismo i powaga świadków. Zatem my Bolesław z Bożej Łaski Książę Wielkopolski podajemy do wiadomości wszystkim, tak współczesnym jak i potomnym, którzy zajrzą do niniejszego dokumentu, iż uwzględniając wierną i pożyteczną służbę wiernego wójta naszego pyzdrskiego, a także pragnąc polepszyć stan naszego kraju – lokację tego miasta – sprawę wiecznego dziedziczenia dla siebie i swoich spadkobierców w uznaniu potwierdzamy to naszym przywilejem. Burmistrz, występujący tego dnia jako wójt, odebrał z rąk Księcia Bolesława akt nadania. Z ręką przyłożoną do serca, wcześniej się pokłoniwszy, powiedział: - Wziąwszy na świadków rycerstwo i lud tej ziemi obiecuję, iż ze wszystkich sił powierzonego mi książęcego miasta strzec będę, że dobro jego mieszkańców na uwadze mieć będę i że wszystkich starań dołożę, aby stało się ono w wielkiej Polsce sławnym i bogatym. Wiwat księże Bolesław,Wiwat Pyzdry, Wiwat Polska. Wypowiedziane przez wójta słowa zabrzmiały dostojnie, na co mieszkańcy odpowiedzieli okrzykami: - Wiwat, Wiwat, Wiwat!

Dziękczynna Msza Święta
   Po inscenizacji nadania praw miejskich wszyscy, aby zadość uczynić ceremoniałom udali się do  Kościoła Farnego, by uczestniczyć w mszy dziękczynnej. Oprawę liturgii zapewnił zespół muzyki dawnej ,,Schola Cantorum Inovroclaviensis'' z Inowrocławia, wprowadzając słuchaczy w klimat epoki. Uroczystej mszy przewodził Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Bogdan Wojtuś, który w wygłoszonej homilii wyakcentował chlubną i znaczącą historię królewskiego miasta. Następnie dokonał poświęcenia insygniów władzy samorządowej, której nadrzędnym celem jest działanie dla dobra społeczności lokalnej. Poszczególne delegacje złożyły dary na ofiarowanie. Kierownictwo urzędu przekazało dwa ornaty i kwiaty, przedstawiciele rady miejskiej – świece, a członkowie Zarządu Miasta Osiedla –  cztery świeczniki.

  Na zakończenie mszy świętej burmistrz powiedział: - Dzisiejszy dzień jest dniem radości wszystkich tych, którzy przyczynili się do pomyślności Królewskiego Miasta Pyzdry, za co jeszcze raz dziękuje i zapraszam do wspólnego świętowania! Niechaj szczęście i pomyślność towarzyszą miastu przez kolejne dziesięciolecia! W świątyni po tych słowach rozległy się gromkie brawa.

Odsłonięcie obelisku i ostrzał armatni
  Po części duchowej wierni przy dźwiękach dawnej muzyki udali się ponownie na Rynek. Aby potomnym zostawić pamiątkę tej jedynej na setki lat rocznicy został odsłonięty obelisk z wyobrażaniem miłościwie panującego tego dnia Księcia Bolesława (warto dodać, iż autorem obelisku jest Robert Michał Czerniak – kustosz Muzeum Ziemi Pyzdrskiej).
Ażeby w tym dniu narobić huku co niemiara zaprezentowana została rekonstrukcja jednego z najbardziej okazałego i znanego wydarzenia w dziejach Pyzdr - ,,Ostrzał armatni Pyzdr w 1383 roku''. Wiadomym jest, iż podczas tego historycznego już oblężenia miasta, doszło do użycia po raz pierwszy w dziejach Polski armaty. Po pokazie wystrzałów armatnich zaproszeni goście udali się do klasztoru, a na Rynku rozpoczęły się pokazy grup historycznych.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej i prelekcje

   W klasztorze pofranciszkańskim odbyła się IX nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej, którą poprowadziła jej przewodnicząca Elżbieta Kłossowska. Najważniejszym punktem sesji było podjęcie uchwały w sprawie używania insygniów władzy miejskiej przez przewodniczącego rady miejskiej i burmistrza. Owa uchwała została podjęta jednogłośnie. Następnie Krystyna Poślednia, marszałek województwa wielkopolskiego i Paweł Rożyński, wojewoda wielkopolski przekazali insygnia burmistrzowi i przewodniczącej rady. - Insygnia stanowić będą symbol poszanowania historii, przywiązania i lokalnego patriotyzmu, gotowości do podejmowania wysiłków dla obrony samorządności i wspólnego dobra – oznajmił Krzysztof Strużyński, a Elżbieta Kłossowska dodała: - Niech symbole te noszone będą z należytą dumą przez osoby sprawujące władzę, na chwałę miasta i jego mieszkańców.
   Równie ważnym momentem podczas sesji było wręczenie przez burmistrza Honorowym Członkom Obchodów 750-lecia lokacji Miasta Pyzdry - pamiątkowych medali wydanych z okazji jubileuszu. Jak zaznaczył włodarz Pyzdr – medal ten jest symboliczną formą podziękowania za okazaną troskę oraz wszelką pomoc duchową i materialną na rzecz Królewskiego Miasta i Jego Mieszkańców.
W historyczny kontekst wprowadziła sesja popularnonaukowa poświęcona dziejom Pyzdr. Wygłoszone prelekcje dotyczyły denara pyzdrskiego, dziejów kościoła parafialnego, gminy żydowskiej w Pyzdrach, a także osadnictwa olęderskiego na tym terenie.

Inscenizacje i zabawy historyczne

  Równocześnie, w godzinach od 15.00 do 19.00 na Rynku, odbywały się  pokazy i inscenizacje grup historycznych. Wystąpił zespół muzyki dawnej Rocal Fuza (Świeradów Zdrój). Nie zabrakło też dam dworu z Chorągwi Księcia Przemysła Wielkopolskiego. W pierwszej odsłonie zaprezentowane zostały walki z przełomów XII – XV wieku. Po nich przeprowadzono gry i zabawy dla publiczności, m.in. strzelanie z łuku i rzut włócznią, kręcioł i cięcie jabłka toporem, bieg z przeszkodami (Narty Bolka) oraz przeciąganie liny. Dla najmłodszych zaplanowano ,,żywe szachy'', stoisko z uzbrojeniem rycerskim, malowanie twarzy, fryzury średniowieczne, lepienie z gliny oraz robienie naszyjników i bransoletek. Blok pokazów walk i tańców dawnych zakończyła inscenizacja ucieczki Kazimierza Wielkiego przed Krzyżakami i napadu na miasto wraz z bitwą o Pyzdry.
   Zwieńczeniem uroczystości był blok -  ,,Średniowiecze przez światło i dźwięk'', w którym przedstawiono widowisko - ,,Piąty grzech główny'' i ,,Fire Show''.

Sylwia Mazurczak

drukuj ()

 • Unia Europejska

Banery

 • -
 • Sesje rady
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • mapa zagrozen

Stopka strony