Urząd Miejski w Pyzdrach

Galeria zdjęć

Warto zobaczyć

Data i imieniny

Dziś jest: Wtorek 22 Maja 2018
Rity, Heleny, Wiesława

Wyszukiwarka

Treść strony

Wyjazd na Targi Rolnicze POLAGRA-PREMIERY

   Wszystkich zainteresowanych branżą rolniczą serdecznie zapraszamy do udziału w największych w Polsce Targach Rolniczych POLAGRA-PREMIERY w Poznaniu. Wyjazd, zaplanowany na 20 stycznia, organizuje Pan Andrzej Łyskawa.
   Na terenie MTP będzie można zobaczyć innowacyjne rozwiązania z zakresu uprawy i hodowli, a także różnorodną ofertę nawozów, środków do ochrony roślin, dodatków paszowych. Do grona wystawców dołączyły również firmy posiadające w swojej ofercie sprzęt zootechniczny, weterynaryjny oraz artykuły związane z wyposażeniem maszyn rolniczych. Ekspozycję dopełnią wiodące na rynku czasopisma i portale rolnicze, a także związki i stowarzyszenia.
   Zapisy i szczegółowe informacje związane z wyjazdem można uzyskać pod numerem telefonu 632205477.
 

Zajęcia dla dorosłych i młodzieży - kontynuacja

Jesienno-zimowe inspiracje, polegające na organizacji zajęć dla dorosłych i młodzieży, zmieniają nazwę na zimowo-wiosenne. A to ze względu na ich kontynuację, a tym samym zainteresowanie ze strony ich uczestników. Szczegóły w załączeniu.

wyświetl galerię w Cooliris

Podążali w Orszaku Trzech Króli

Kolorowo, nastrojowo i ciepło było na tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli. Mieszkańcy tłumnie wzięli udział w obchodach tego święta.
   Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą. Po niej wierni przeszli w orszaku na rynek miejski, opowiadając  historię sprzed dwóch tysięcy lat. Odwiedzili dwór Heroda, byli świadkiem walki dobra ze złem, napotkali bramę do nieba,  a w końcu dotarli do celu swojej podróży – odnaleźli Świętą Rodzinę.
   Koordynatorkami działań, w których wzięła udział młodzież szkolna i cała wspólnota parafialna, były -  Dorota Sikora i Mirosława Wawrzyniak.

SK
fot. SK, NR

wyświetl galerię w Cooliris

Zagramy dla najmłodszych dzieci - zapowiedź WOŚP

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia 2018 r. Wybraliśmy wolontariuszy, dopięliśmy program imprezy i zbieramy gadżety na licytację. Cel tegorocznego finału to wyrównania szans w leczeniu noworodków.
   Pyzdrski finał jest kulturalnym wydarzeniem dla mieszkańców, połączonym z akcją charytatywną o zasięgu ponad krajowym. Pieniądze w godzinach przedpołudniowych zbierać będzie 55 wolontariuszy. O godz. 16.00 w hali sportowej odbędzie się impreza, będąca połączeniem części artystycznej z licytacją gadżetów. Wystąpią lokalni artyści, ale nie tylko.
Ze względu na coraz większe zainteresowanie licytacją liczymy na wsparcie ludzi dobrej woli, przedstawicieli instytucji i właścicieli firm.
    Zwracamy się do nich z prośbą o przekazanie towarów, wyrobów, usług lub gadżetów, a może i pamiątek, które będziemy mogli zlicytować w czasie finału WOŚP. Już dziś dziękujemy za każdą formę wsparcia. Będziemy traktować ją jako wyraz zrozumienia i dobroci, a przede wszystkim chęci niesienia pomocy nowonarodzonym dzieciom,
których zdrowie i życie jest zagrożone.

SK
 

wyświetl galerię w Cooliris

Wyjątkowi ludzie są wsród nas. Trwa głosowanie w plebiscycie!

Prezes Lokalnej Grupy Działania – „Z Nami Warto” Marek Przyjemski został nominowany w plebiscycie Osobowość Roku 2017 (kategoria: samorządność i społeczność lokalna) organizowanym przez Głos Wielkopolski. Zachęcamy do oddawania głosów na osobę, która angażuje się w życie społeczności lokalnej i skutecznie realizuje projekty w naszym powiecie.

Głosowanie w I etapie plebiscytu trwa do 31 stycznia.

Informacja o konkursie - http://www.gloswielkopolski.pl/nasze-akcje/osobowosc-roku/a/osobowosc-roku-2017-wyjatkowi-ludzie-sa-wsrod-nas-ruszylo-glosowanie,12790408/
Prosimy o głosy i udostępnianie informacji o plebiscycie -   https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1838890366143716&id=100000683110411

 

wyświetl galerię w Cooliris

Spotkanie opłatkowe emerytów

   Choć mamy już prawie połowę stycznia, wczorajsze popołudnie w Centrum Kultury Sportu i Promocji w Pyzdrach wypełniła iście świąteczna atmosfera. Przy wspólnym stole zasiedli bowiem członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, by złożyć sobie noworoczne życzenia.
   W towarzystwie swoich przyjaciół, a także zaproszonych gości emeryci miło spędzili czas, rozmawiając i wspólnie śpiewając kolędy. Zwieńczeniem spotkania był tradycyjny już poczęstunek, przygotowany przez najbardziej aktywne członkinie Związku.

NR
fot. NR

wyświetl galerię w Cooliris

Zagramy dla najmłodszych dzieci - zapowiedź WOŚP

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia 2018 r. Wybraliśmy wolontariuszy, dopięliśmy program imprezy i zbieramy gadżety na licytację. Cel tegorocznego finału to wyrównania szans w leczeniu noworodków.
   Pyzdrski finał jest kulturalnym wydarzeniem dla mieszkańców, połączonym z akcją charytatywną o zasięgu ponad krajowym. Pieniądze w godzinach przedpołudniowych zbierać będzie 55 wolontariuszy. O godz. 16.00 w hali sportowej odbędzie się impreza, będąca połączeniem części artystycznej z licytacją gadżetów. Wystąpią lokalni artyści, ale nie tylko.
   Pragniemy poinformować, iż na nasz apel dotyczący przekazywania fantów na licytację odpowiedziało wiele lokalnych firm i instytucji. Będziecie mogli Państwo zakupić rozmaite przedmioty i usługi, w tym m.in gadżety z logo WOŚP, przedmioty dekoracyjne i podarki dla dzieci, słodycze, usługi kosmetyczne i samochodowe, płyty gwiazdy muzycznych tegorocznych Wystrzałowych Pyzdr i wiele, wiele innych przedmiotów. Zachęcamy do wsparcia naszego finału. Już dziś wszystkim, zarówno tym, którzy przekazali nam gadżety, jak i tym, którzy je kupią serdecznie dziękujemy.

ZAPRASZAMY na pyzdrski finał WOŚP! Będzie się działo!

SK

wyświetl galerię w Cooliris

Rekordowy finał

Dużym sukcesem zakończył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy zorganizowany przez pyzdrski sztab. Ogromne zaangażowanie mieszkańców gminy, zwłaszcza licytujących gadżety, pozwoliło pobić rekord z ubiegłego roku.
  Od od samego rana wolontariusze, w sumie 55 osób, brali udział w kweście ulicznej na terenie gminy. Mimo mrozu dzielnie trwali na posterunku zbierając pieniądze na szczytny cel.
  Głowna część imprezy odbyła się jak co roku w hali widowiskowo-sportowej. Atrakcji było wiele. Najmłodsi mogli do woli wyszaleć się na dmuchanym placu zabaw i zrobić sobie zabawne zdjęcia w foto-budce. Wszyscy przybyli mieli okazję obejrzeć ciekawy, a zarazem zróżnicowany blok artystyczny, który rozpoczął występ przedszkolaków z Bajkowego Świata. Piękny pokaz tańców standardowych i latynoamerykańskich zafundowała nam profesjonalna para taneczna Małgorzata Budzińska i Kacper Kasprzyk. Poza tym mogliśmy posłuchać jak śpiewają pyzdrscy harcerze oraz wokalistki z gimnazjum. Swoje umiejętności pokazali też młodzi tancerze z Niepublicznej Placówki Oświatowo-Wychowawczej „Centrum Hajadasz”, szkoły tańca „Alchemia Dance Studio” oraz uczestniczki zajęć fitness. Magik Mag Marco dosłownie zaczarował wszystkich widzów pokazem iluzjii, natomiast zespoły Dejavu Band, Kames Band oraz Pyzdrska Orkiestra Dęta zadbały o oprawę muzyczną Finału.
   Tradycyjna już licytacja gadżetów podarowanych przez fundację WOŚP oraz lokalnych sponsorów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co w dużej mierze przyczyniło się do pobicia ubiegłorocznego rekordu. W sumie nasz sztab zebrał 16.500 zł, z tego 7.322 zł z licytacji. Najwyższe kwoty osiągnęło m.in. serce składające się z 360 lizaków, tort, rózne gadżety WOŚP, obraz wykonany metodą spray painting, usługi motoryzacyjne i kosmetyczne oraz płyty tegorocznych Wystrzałowych Pyzdr. W licytacjach grosza nie szczędzili: Burmistrz Przemysław Dębski, Michał Przewoźny, Dawid Andrzejak, Grzegorz Skorupka, Anna Gołąb, Karol Siwek, Agnieszka Szymańska, Edyta Budzińska oraz Dawid i Bartosz Lajtlichowie. Wszystkim ofiradowawcom serdecznie dziękujemy, bo ten sukces to Wasza zasługa.

wyświetl galerię w Cooliris

Pierwsza e-składka z Wielkopolski-informacja prasowa

  Pierwsza e-składka z Wielkopolski. Jeden przelew składkowy zamiast trzech – a czasem nawet czterech – stał się faktem. Pierwszy przelew w kraju wyszedł z Wielkopolski, dokładnie z Poznania. Wkrótce na salach obsługi klientów ZUS pojawią się doradcy płatników składek.
  Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorca nie opłaca już składek na trzy lub cztery różne rachunki. Dziś każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki łącznie, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być, tak jak to było do tej pory, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata. Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować każdy przelew. ZUS zaś każdy taki przelew zaksięguje na poszczególne fundusze: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
  Pierwsze wpłaty na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęły już 2 stycznia przed godziną 8:00. Wcześniej, tj. 31 grudnia 2017 r. i 1 stycznia 2018 r. w Zakładzie prowadzone były intensywne prace nad modyfikacją systemu informatycznego wraz z testami komunikacji z klientami. W sumie pierwszego roboczego dnia po Nowym Roku wpłat na swoje indywidualne numery rachunków dokonało aż 34010 płatników składek. Co ważne, wszystkie wpłaty zostały już przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaksięgowane. Największa kumulacja płatności będzie miała miejsce około 15 stycznia. Jest to bowiem termin płatności składek dla firm zatrudniających pracowników.
  Nowa forma opłacania składek jest dla mnie znacznym uproszczeniem. Korzystam na co dzień z płatności elektronicznej i łatwo mogę ponowić płatność w kolejnych miesiącach. Ponadto obecny przelew elektroniczny jest dużo prostszy do wypełnienia, ponieważ nie wymaga wpisywania szczegółowych danych – mówi dr Roma Marczewska-Kuźma, która jako jedna z pierwszych w kraju przelała składki na swój indywidualny numer rachunku w ZUS.  
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina wszystkim klientom, którzy mają zaległości składkowe, by zwrócili uwagę na fakt, iż po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo, powinien skontaktować się osobiście lub telefonicznie z doradcą ds. ulg i umorzeń. Lista doradców dostępna na stronie internetowej ZUS.
  W związku ze zmianą sposobu płatności składek i możliwymi wątpliwościami klientów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza na swoich salach obsługi doradców płatników składek. Ich rolą będzie wsparcie płatników w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach. Będą dostępni w całym kraju od połowy stycznia. Obecnie trwa ich szkolenie.

Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce

wyświetl galerię w Cooliris

Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

  Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy?  Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania?  Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!

  Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

  Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie.  
Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos.

  Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

  Co masz zrobić?

  Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz.
  Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców!

  Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych.

https://www.youtube.com/watch?v=jGOrbygR208    

https://www.youtube.com/watch?v=eQVZaB5qeOs                             

Gramy dla Darasa

  Już wiele razy mieszkańcy Pyzdr jednoczyli się aby pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Nie inaczej jest tym razem, bowiem kolejny mieszkaniec naszego miasta potrzebuje wsparcia w walce z chorobą.
  W najbliższą sobotę 20 stycznia o godz. 15:00 na hali widowiskowo-sportowej odbędzie się Charytatywny Towarzyski Turniej Piłki Ręcznej „Gramy dla Darasa.  Podczas imprezy zbierane będą datki na potrzeby pokrycia kosztów leczenia Dariusza Mikołajczyka, pracownika oświaty, dobrego znajomego wielu mieszkańców miasta i gminy, który walczy z nowotworem. Wielokrotnie sam angażował się w organizację wydarzeń dla potrzebujących pomocy, teraz my mamy szansę wesprzeć jego.
  Podczas turnieju będzie można wziąć udział w licytacji, zjeść grochówkę oraz spróbować pysznego ciasta. Odbędzie się również turniej rzutów karnych, w którym pola bramki będzie bronił sam burmistrz Przemysław Dębski. Zachęcamy wszystkich do licznego udziału, bo pomagać innym warto zawsze.

NR

 

wyświetl galerię w Cooliris

Punkty odbioru przeterminowanych leków

 Urząd Gminy i Miasta Pyzdry informuje, że w aptece państwa Płomińskich oraz w aptece Jana Pawła II znajdują się pojemniki na przeterminowane  leki. Zachęcamy do bezpłatnego oddawania niepotrzebnych medykamentów w w/w punktach.                                

Znajdź siebie :) zdjęcia z foto-budki WOŚP

 Jedną z atrakcji tegorocznego 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy była foto-budka. Chętnych do zrobienia sobie pamiatkowej fotki nie brakowało. Zachęcamy do obejrzenia galerii. Może uda się komuś znależć samego siebie?

wyświetl galerię w Cooliris

Dla Darka zagrali wzorowo

  24.000 zł, taką kwotę udało się uzbierać podczas Charytatywnego Towarzyskiego Turnieju Piłki Ręcznej „Gramy dla Darasa”, który odbył się 20 stycznia w hali widowiskowo-sportowej w Pyzdrach. Od początku do końca zawodów trybuny wypełnione były po brzegi ludźmi, chcącymi wspomóc Darka Mikołajczyka w walce z nowotworem.
  Podczas imprezy, prowadzonej przez Jakuba Perę można było wziąć udział w licytacji, spróbować pysznego ciasta lub też dobrowolną kwotę wrzucić do specjalnie przygotowanych puszek. Podczas konkursu rzutów karnych, w których udział mógł wziąć każdy, w bramce stanął sam burmistrz Przemysław Dębski.
  Zwycięzcą turnieju została drużyna ze Strzałkowa, jednak nie to było najważniejsze tego dnia. Wszyscy grali dla Darka, co złożyło się na ogromny sukces, jakim jest uzbierana kwota. Teraz pozostaje już tylko życzyć Darasowi szybkiego powrotu do zdrowia i pamiętać, że pomagać warto zawsze.

NR
fot. NR, GF

wyświetl galerię w Cooliris

Informacja dla organizacji pozarządowych

Otwarty konkurs ofert od 15 stycznia 2018r  do 5 lutego 2018r na powierzenie realizacji zadania publicznego Gminy i Miasta Pyzdry w zakresie:

“Podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturalnej w 2018 r.”

http://www.bip.pyzdry.pl/plik,6748,tresc-ogloszenia.pdf

 

“Krajoznawstwo i organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży”

http://www.bip.pyzdry.pl/plik,6750,tresc-ogloszenia.pdf

 

“Upowszechnienie kultury fizycznej i sportu”.

http://www.bip.pyzdry.pl/plik,6749,tresc-ogloszenia.pdf

 

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

  Od 1 lipca 2018 roku obowiązywać będą elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Ich wystawienie będzie znacznie szybsze, niż wypisywanie papierowego zwolnienia.


   Dzięki specjalnej aplikacji lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.


Mniej obowiązków dla pacjentów.


Po wystawieniu e-ZLA przez lekarza będzie ono elektronicznie dostarczone pracodawcy i do ZUS. Nie będzie więc konieczności podczas choroby, czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy, czy jednostki ZUS.
E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. W przypadku uzyskania e-ZLA nie będzie zagrożenia przekroczenia terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia, nie będzie więc zagrożenia obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.


Korzyści dla pracodawców


Pracodawca, który posiada profil na PUE (Platforma Usług Elektronicznych) natychmiast otrzyma nie tylko wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA, ale również otrzyma samo zwolnienie. Na PUE jest wydzielone specjalne miejsce, w którym są widoczne elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika. Istotne jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.


Więcej informacji na temat e-ZLA na stronie www.zus.pl


Jeszcze tylko do 30 czerwca 2018 roku lekarze będą mogli wystawiać chorym zwolnienia na papierowych drukach. Od lipca wszystkie zwolnienia lekarskie będą przesyłane wyłącznie przez internet. ZUS zachęca lekarzy, aby nie czekali do 30 czerwca 2018 r. i już dziś skorzystali ze szkoleń organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i przygotowali się do tej zmiany.
Terminy zaplanowanych szkoleń są dostępne na stronie www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.
Podczas szkoleń pracownik ZUS wyjaśni, jak wystawiać elektroniczne zwolnienia i w jaki sposób można je podpisywać. Omówi również nowy rodzaj podpisu elektronicznego, który ZUS bezpłatnie udostępnił lekarzom.

Pierwsze w tym roku posiedzenie Społecznej Rady Gospodarczej

  Ważne dla miasta i gminy tematy zostały poruszone podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Społecznej Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Pyzdr. Miała ona miejsce 18 stycznia na sali konferencyjnej pyzdrskiego urzędu.
 Gościem zebrania był Dyrektor PBS w Pyzdrach, Marek Sobczak, który zapoznał zebranych z promocyjnymi ofertami dla przedsiębiorców działających w sektorze rolniczym oraz pozostałych branżach.
  Podczas spotkania omawiano również sprawy bieżące dotyczące m.in. możliwości zagospodarowania  pomieszczeń po byłej piekarni w  domu podcieniowym, uruchomienia na naszym terenie paczkomatu, podłączenia się do szerokopasmowego internetu oferowanego przez firmę Inea , gazyfikacji i przystąpienia do odnowienia mogiły Powstańców Styczniowych.

wyświetl galerię w Cooliris

Motywy zdobnicze sposobem na promocję

  Posiadanie własnych, niepowtarzalnych motywów zdobniczych, to znakomity wyróżnik, bardzo przydatny w promocji, a także ważny jako element budujący tożsamość i markę regionu.By wzmocnić odrębność, a tym samym atrakcyjność gmin i powiatów położonych na obszarze Puszczy Pyzdrskiej, Lokalna Organizacja Turystyczna „Puszcza Pyzdrska” zleciła opracowanie motywów zdobniczych bazujących na lokalnym dziedzictwie przyrodniczym.
  W Polsce tylko kilka krain geograficznych posiada własne motywy zdobnicze. Są to: Kaszuby, Kociewie, Kurpie, Podhale i Ziemia Łowicka.Motywy mogą być wykorzystywane między innymi w:
- rękodziele ( np.: haft, wycinanki , szydełko )
- zdobieniu przedmiotów użytkowych ( np.: opakowania wyrobów, torby, koszulki, pościele, zasłony, obrusy, ceramika, stolarka, kowalstwo )
- wyrobie pamiątek ( np.: foldery, pocztówki, kubki, zakładki)
- zdobieniu fasad i wnętrz budynków.
   Lokalna Organizacja Turystyczna „Puszcza Pyzdrska” opracowała w grudniu 2017 roku zbiór 23 motywów zdobniczych dla gmin ( Blizanów, Ceków Kolonia, Chocz, Gizałki, Golina, Grodziec, Lądek, Lisków, Malanów, Mycielin, Rychwał, Rzgów, Pyzdry, Stare Miasto, Stawiszyn, Tuliszków i Zagórów) i  powiatów ( Kalisz, Konin, Pleszew, Słupca, Turek i Września)  położonych na obszarze historycznej Puszczy Pyzdrskiej. Wszyskie motywy można obejrzeć na stronie internetowej www.puszczapyzdrska.com. Link poniżej.

http://www.puszczapyzdrska.com/index.php/motywy-zdobnicze

NR

Podsumowanie roku pyzdrskiego koła PZW

  W minioną niedzielę na zebraniu sprawozdawczym, które odbyło się w sali CKSiP podsumowano zeszłoroczną pracę pyzdrskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Zebranie prowadził prezes koła Ryszard Nowicki.
  Najbardziej zasłużonych członków koła oraz gości uhonorowano nagrodami. Leszek Bulewicz otrzymał Złotą Odznakę PZW, nadaną przez Zarząd Główny PZW,a obecni na spotkaniu prezes Banku Spółdzielczego w Pyzdrach Marek Sobczak oraz burmistrz Przemysław Dębski odznaczenia „Za rozwój wędkarstwa konińskiego”, nadane przez Zarząd Okręgu w Koninie. Natomiast puchary za klasyfikację Grand Prix, ufundowane przez Włodzimierza i Elżbietę Urbaniaków, otrzymali Mirosław Krysiński (I m-ce), Dominik Tomczak (II m-ce) i Marlena Czerniak (III m-ce).
  Na zebraniu podsumowano i omówiono działania społeczne organizowane nad zbiornikami szybskimi w ubiegłym roku polegające między innymi na porządkowaniu terenu, wyrównaniu dróg, przygotowaniu stanowisk na zawody. Najbardziej zaangażowane osoby otrzymały dyplomy z podziękowaniami.
  Po odczytaniu sprawozdania i podsumowaniu działalności zarząd otrzymał absolutorium jednogłośnie.

NR

fot. SG, TS

 

wyświetl galerię w Cooliris

Przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany! Ważna informacja dla małych przedsiębiorców.

Szanowni Państwo,


Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

 JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie. Do wypełnienia tego obowiązku potrzebne jest m.in. założenie Profilu Zaufanego. Szczegóły w załącznikach.

Ministerstwo Cyfryzacji

Planowania gazyfikacji gminy ciąg dalszy

   Przedstawiciele Pracowni Projektowej Cowogaz z Kalisza oraz urzędnicy powiatowi i gminni spotkali się po raz kolejny, aby omówić dalsze działania związane z gazyfikacją gminy Pyzdry. Spotkanie miało miejsce 24 stycznia w Urzędzie Miejskim.
  Pracownia przygotowuje dokumentacje techniczną gazyfikacji na zlecenie Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział w Poznaniu. Projektanci przedstawili szczegółowy przebieg planowanej sieci gazowej. Następnie omówiono szczegóły techniczne związane z umieszczeniem gazociągu w pasie dróg powiatowych i gminnych.
 

wyświetl galerię w Cooliris

Sesja Rady Miejskiej - zapowiedź

 XXVIII sesja Rady Miejskiej w Pyzdrach odbędzie się 9 lutego 2018 r.  w Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach o godz. 14 00. Program sesji w załączeniu.

Program sesji:

1. Otwarcie sesji.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.
4. Informacja Przewodniczącego Rady o realizacji zadań w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje radnych i zapytania sołtysów.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie.
7. Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, a których wierzycielem jest Gmina Pyzdry lub jej jednostki podległe.
8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie dotacji z budżetu Gminy Pyzdry dla niepublicznego przedszkola, niebędącego przedszkolem specjalnym, niespełniającego warunków, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, w wysokości wyższej niż określona w art. 17 ust. 3 ustawy.
9. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie dotacji z budżetu Gminy Pyzdry dla publicznych przedszkoli prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego w wysokości wyższej niż określona w art. 16 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych jednostek oświatowych prowadzonych przez osoby prawne lub fizyczne inne niż Gmina Pyzdry oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.  
11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego  przez uczniów w publicznych przedszkolach prowadzonych na terenie gminy Pyzdry.
12. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, klas pierwszych szkół podstawowych działających na terenie Gminy Pyzdry oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gminy i Miasta Pyzdry do współpracy
z Powiatem Wrzesińskim w celu realizacji zadania pn. ,,Realizacja programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Wrzesińskiego".
14. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości
i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
15. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Pyzdry.
16. Podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych i ustalenia ich przebiegu.
17. Podjęcie uchwały w sprawie określenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
18. Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy nieruchomości położonej w Pyzdrach.
19. Zapytania i wolne wnioski.
20. Wniesienie uwag do protokołu z poprzedniej sesji.
21. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
22. Zakończenie sesji.


       Przewodnicząca Rady       
                                                                                     /-/ Elżbieta Kłossowska

 

Przekaż swój 1% potrzebującym z naszej gminy.

  Każdego roku w naszej gminie przybywa osób, które nagle muszą zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest choroba najbliższych. Tak samo jak w latach ubiegłych i tym razem całym sercem wspieramy  tych mieszkańców i ich rodziny poprzez zachęcenie do przekazania 1% podatku dochodowego.
  Każdy z nas ma przywilej przekazania 1% odprowadzanego podatku na wybrany przez siebie cel. Warto z tego korzystać, ponieważ jest to bardzo łatwe i zupełnie niekłopotliwe, a może przynieść potrzebującym wiele dobra. W zeszłym roku Polacy przekazali na ten cel ponad 500 mln zł.
  Procedura przekazania 1% podatku jest niezwykle prosta, nie zajmuje wiele czasu i nie obciąża podatnika żadnym kosztem. Wystarczy w odpowiedniej rubryce uzupełnianego formularza PIT wprowadzić nazwę i numer KRS organizacji, której chce się przekazać swój 1% i gotowe. Pieniądze zasilą konto wybranej fundacji, która środki te przekaże na leczenie i rehabilitację dzieci potrzebujących z naszej gminy. Jeden procent to tak niewiele, ale przekazując go zwiększamy szansę na zdrowie i życie wielu osób, między innymi małych mieszkańców naszej gminy W załączeniu dodajemy krótkie informacje o dzieciach z naszej gminy, na których cel można przekazać swój 1%
 

wyświetl galerię w Cooliris

Ferie zimowe - zapowiedź

Centrum Kultury Sportu i Promocji w Pyzdrach serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach w ramach tegorocznych ferii zimowych. Będzie to czas na zabawę i kreatywne działania.
    Zajęcia podzielone zostały na dwa tematy – kulinarny i detektywistyczny. Udział w nich zostanie nagrodzony możliwością wyjazdu na zaproponowane wycieczki.
    Zapraszamy dzieci w wieku od 6 lat. Zajęcia odbywają się w Centrum Kultury Sportu i Promocji w Pyzdrach. Jedynie te taneczno-ruchowe – w hali sportowej (prosimy zabrać obuwie na przebranie).  Udział we wszystkich jest darmowy.

SK

 

wyświetl galerię w Cooliris

Powstaną dwie asfaltówki w gminie

Wkrótce ruszy realizacja kolejnych inwestycji w pyzdrskiej gminie – tym razem drogowych. Burmistrz podpisał kilka dni temu umowy na budowę asfaltówki w Zapowiedni i między Zamościem, a Dolnymi Grądami.
    Wykonawcą budowy drogi w Zapowiedni będzie Przedsiębiorstwo Budowlano Handlowe Marzyński Sp. z o.o. z Jarocina. Firma ta betonem asfaltowym pokryje jezdnię o długości 1 km 480 m i szerokości 4 m. Wartość zadania wyniesie 783 tys. 451 zł. Drogę łączącą Zamość z Dolnymi Grądami przebuduje Zakład Drogowo Transportowy, Sławomir Bergier z Nekli. Odcinek o długości 1 km 850 m i szerokości 4 m zostanie również pokryty asfaltem. Koszt zadania opiewać będzie na 1 mln 68 tys. zł.
   Na zadanie mające na celu poprawę infrastruktury drogowej i dostępu do infrastruktury społecznej, wpływającą na wzrost komfortu życia mieszkańców gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 63,63%. Wsparcie będzie pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

SK
fot. GS

 

Wieczór poezji Pyzdrzanki - zapowiedź

Serdecznie zapraszamy na wieczór poezji w bibliotece, który odbędzie się 23 lutego o godz. 17.00. Bohaterką spotkania będzie Pyzdrzanka Barbara Górniaczyk. Jej wiersze czytać będą mieszkańcy.

wyświetl galerię w Cooliris

Potrójne szczęście

  Posiadanie dziecka jest najwiekszym szczęściem dla każdego rodzica. Narodziny trójki to ogromna radość ale również duże wyzwanie wychowawcze.
  W ubiegły piątek w pyzdrskim urzędzie doszło do niecodziennej wizyty. Starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz oraz burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski spotkali się z rodzicami trojaczków urodzonych w styczniu w naszej gminie oraz z samymi dziećmi.
  Wsparcie finansowe w formie czeku, upominki i gratulacje zostały przekazane mamie i tacie Szymona, Patryka i Martyny. Życzymy wytrwałości i cierpliwości przy wychowaniu pociech.
 

wyświetl galerię w Cooliris

To już ostatni moment – załóż Profil Zaufany i wyślij JPK

Przypominamy o zbliżającym się ostatecznym terminie przesłania Jednolitego Pliku Kontrolnego do systemu skarbowego. Wszelkie informacje w tej sprawie dostępne w załączonym komunikacie.
 

,,Turystyka i rekreacja - pomysł na rozwój'' - zapowiedź konferencji

Burmistrz Pyzdr i Prezes Lokalnej Grupy Działania Z Nami Warto' serdecznie zapraszają do udziału w konferencji ,,Turystyka i rekreacja – pomysł na rozwój'', zaplanowanej na 23 lutego 2018 r.
  Konferencja o tym temacie organizowana jest po raz drugi. Jej celem jest prezentacja dobrych praktyk i przekazanie informacji zachęcających podmioty niepubliczne do włączenie się w rozwój turystyki.
  Zachęcamy Państwa do licznego udziału. Zapraszamy samorządowców, przedsiębiorców, osoby prywatne i inne podmioty, zainteresowane rozwojem turystyki.
SK

wyświetl galerię w Cooliris

Informacja dla organizacji pozarządowych - rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięty został konkurs w sprawie wyboru ofert udzielania dotacji na powierzenie realizacji zadania publicznego Gminy i Miasta Pyzdry w zakresie:

„Podtrzymania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturalnej w 2018r”,
„Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w 2018r”,
oraz „Krajoznawstwa i organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży w 2018r”.    

Wykaz podmiotów i kwot dotacji na realizację przedmiotowych zadań przedstawiamy w załączeniu.
 

Informacja dla organizacji pozarządowych - rozstrzygnięcie konkursu

Bezpłatna pomoc w rozliczeniu PIT

   Znajdujemy się w okresie roku, kiedy to każdy podatnik powinien rozliczyć się z fiskusem za ubiegły rok. Dla osób zabieganych lub potrzebujących pomocy w wypełnieniu dokumentów Urząd Miejski organizuje specjalny mobilny punkt obsługi podatnika.
  Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalisty. 27 lutego sala narad Urzędu Miejskiego w Pyzdrach zamieni się w mobilny, bezpłatny punkt obsługi dla podatników, gdzie będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu oraz elektronicznym rozliczeniu druków PIT. Zapraszamy w godzinach od 8.00 – 14.00.

Wszystko, co dobre szybko się kończy

   Dobiegły końca zajęcia zorganizowane przez Centrum Kultury Sportu i Promocji w Pyzdrach w ramach ferii zimowych 2018. Jak co roku program był bardzo różnorodny, co przyciągnęło dużą grupę dzieci z naszego miasta.
   Pierwszy tydzień ukierunkowany był na zabawy kulinarne. Dzieciaki nauczyły się robić pizzerki, muffinki oraz kruche walentynkowe ciastka. Zabawy było przy tym co niemiara. Każdy komponował i dekorował według tego, co podpowiedziała mu wyobraźnia. Zajęcia plastyczne z plecenia papierowej wikliny i dekorowania metodą decoupage były dla uczestników nowością.  Chętnie wzięli w nich udział, tworząc wiklinowe domki i serduszka z drewna. Tydzień zakończył się „wyskokiem” do nowo otwartego parku trampolin we Wrześni „Jump World”.
   Druga połowa ferii owiana była zagadka i tajemnicą. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach detektywistycznych. Mieli tam okazję samodzielnie wykonać strój i ekwipunek detektywa, a także spotkać się z rzecznikiem prasowym policji, który opowiedział im o zagrożeniach płynących z sieci oraz tych w najbliższej okolicy. Poznali również zawartość walizki technika kryminalistyki i złożyli symboliczne odciski palców. W połowie tygodnia wybraliśmy się na spotkanie z leśniczym i myśliwym do pobliskiego nadleśnictwa Kamień, którzy opowiedzieli dzieciom o mieszkańcach lasu i swojej pracy. Wycieczka zakończyła się pieczeniem kiełbasek w Chatce Ornitologa w Białobrzegu.
   Kilka dni poświęcone zostało również na aktywność fizyczną. Zajęcia ruchowo - taneczne odbywały się na hali sportowej i prowadzone były przez instruktorkę ze szkoły tańca „Alchemia” we Wrześni, Julitę Grabarek. Najbliższe półkolonie odbędą się latem, ale już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa.

NR

fot. NR, SK

 

wyświetl galerię w Cooliris

Turystyka - tematem konferencji

 Prezentacja dobrych praktyk i zachęcanie różnych podmiotów do angażowania się w rozwój turystyki w regionie, szczególnie na terenie pyzdrskiej gminy, było tematem konferencji – Turystyka i rekreacja – pomysł na rozwój, zorganizowanej 23 lutego w Pyzdrach.
   Ponownie w roli prelegentów wystąpili twórcy udanych przedsięwzięć, zrealizowanych na terenie o podobnym potencjale do naszego. Jarosław Kuba, Prezes LGD Krzemienny Krąg z Bałtowa zachęcał do wykorzystania walorów historycznych, obyczajowych, kulturowych i przyrodniczych terenu. Wizyta laureata nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejchera w kategorii ,,Działalność społeczna'' została również wykorzystana do analizy i omówienia potencjału turystycznego gminy Pyzdry. Cenne wskazówki dotyczące tworzenia odpowiednich warunków i poszerzenia bazy turystycznej przekazał Konrad Tuszewski, twórca Malta Ski w Poznaniu, właściciel firmy konsultingowej. O roli social media i promocji online w turystyce opowiadał Jacek Cieślewicz, specjalista ds. Promocji Internetowej w Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Marek Przyjemski, prezes LGD Z nami warto przekazał natomiast informację na temat zrealizowanych działań, na rzecz rozwoju turystyki na naszym obszarze.
  Konferencja o tej tematyce zorganizowana została po raz drugi i pewnie nie ostatni. Mamy nadzieję, że inspirujące wystąpienia zachęcą uczestników konferencji do spojrzenia na turystykę i rekreację jako potencjalne źródło dochodów. Żeby odnieść sukces, zdaniem prelegentów, lepiej nie kopiować, a łamać schematy.

SK
fot. SK, AC

 

wyświetl galerię w Cooliris

Wieczór poezji w miejskiej bibliotece

  23 lutego w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej  pojawiło się wielu gości, by wysłuchać poezji Barbary Górniaczyk - mieszkanki Pyzdr, a przede wszystkim bardzo skromnej i wrażliwej osoby.  
  Pani Barbara jest absolwentką Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, kierunku pielęgniarstwo. Jej przygoda z pisaniem rozpoczęła się od opublikowania wierszy na portalu społecznościowym. Obecnie poezje autorki można znaleźć już w szesnastu antologiach.
  Piękne, pełne refleksji i głębi ale także humoru wiersze zaprezentowane zostały przez czytelników oraz rodzinę poetki: Barbarę Sulkowską , Mirosławę Wawrzyniak, Agnieszkę Wąsiewicz, Bożenę Gronikowską, Elżbietę Koszarek, Hannę Dobrzykowska, Angelikę Grześkowiak, Magdalenę Lesińską, Marlenę Antkowiak, Zofię Zjeżdżałkę oraz Sekretarz Pyzdr - Wiolettę Topór-Mench. Do zaprezentowania twórczości chętnie przyłączyli się również zgromadzeni goście.  Całość dopełniła oprawa muzyczna w wykonaniu  Mirosława Wawrzyniaka oraz specjalnie przygotowana scenografia tworząc niezwykły nastrój.
  Wszystkim osobom biorącym udział w wydarzeniu dziękujemy za przybycie oraz zaangażowanie, a samej poetce, Barbarze Górniaczyk życzymy dalszych sukcesów.

KK

fot.KK

wyświetl galerię w Cooliris

Dzień Kobiet na wesoło - zapowiedź

   Serdecznie zapraszamy mieszkanki pyzdrskiej gminy na imprezę z okazji Dnia Kobiet. Tegoroczne święto odbędzie się w Restauracji Pavilon. W programie przewidzieliśmy wyjątkową zabawę.
    Bydgoski kabaret Bumelant zaprezentuje swój autorski program, który idealnie wpisze się w nastrój święta. Natomiast grupa Saxy Djs zapewni ciekawe konkursy i zabawy. Nie zabraknie też wspólnych śpiewów. Najbardziej aktywne panie zostaną nagrodzone podarkami, które jak zwykle przydadzą się w kuchni. Wszystkie natomiast otrzymają coś słodkiego od włodarza gminy. Ze względów organizacyjnych ponownie warunkiem udziału w imprezie jest posiadanie wejściówki.
    Darmowe bilety można odebrać w Centrum Kultury oraz w Urzędzie (pokój nr 1 - kasa) dnia 28 lutego i 1 marca.

Sylwia Kaźmierska

Przypominamy, jak świętowaliśmy Dzień Kobiet w zeszłym roku - https://www.pyzdry.pl/1074,2017-cz-1?tresc=7652

wyświetl galerię w Cooliris

Wzrosną świadczenia emerytów i rencistów – waloryzacja 2018

   Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane prze ZUS wzrosną o prawie 3 procent. ZUS waloryzację przeprowadza z urzędu, nie trzeba więc o jej przeprowadzenie składać wniosku.
   Celem waloryzacji jest zachowanie realnej wartości wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Waloryzacja emerytur i rent polega na pomnożeniu kwoty świadczenia przez procentowy wskaźnik waloryzacji, który w 2018 r. wynosi 102,98 procent. Wysokość wskaźnika uzależniona jest od średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług w poprzednim roku kalendarzowym i od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
   Każdy świadczeniobiorca po przeprowadzeniu waloryzacji, otrzyma stosowną decyzję z informacją o nowej wysokości świadczenia. Przykład: Jeśli na koniec lutego wysokość emerytury brutto wynosiła 1000 zł, to po waloryzacji emerytura będzie wynosiła 1029,80 zł. Jeżeli wysokość emerytury na koniec lutego wynosiła 2000 zł, jej wysokość będzie wynosiła 2059,60 zł. brutto.
   Od 1 marca 2018 r. obowiązują również nowe kwoty: najniższych emerytur i rent, dodatków i świadczeń pieniężnych wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą albo samoistnie, maksymalnego zmniejszenia emerytur i rent w przypadku osiągania przychodu z działalności zarobkowej. Kwoty najniższych świadczeń wynoszą:
- emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 1029,80 zł;
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 772,35 zł;
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1235,76 zł;
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 926,82 zł.
   Kwoty dodatków i świadczeń oraz kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytur i rent w przypadku osiągania przychodów z działalności zarobkowej, ustalone w wyniku waloryzacji od 1 marca 2018 r. znajdują się na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl


Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce
 

Świetlica socjoterapeutyczna w CKSiP

Zapraszamy na zajęcia w świetlicy socjoterapeutycznej , które odbywać się będą w każdą środę w Centrum Kultury Sportu Promocji w Pyzdrach. Szczegóły na załączonym plakacie.

wyświetl galerię w Cooliris

Zapowiedź tegorocznych imprez

Tegoroczny sezon imprez kulturalno-sportowych w naszej gminie będzie ciekawy. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń, tak byście mogli zaplanować czas na udział w nich. Imprezy organizowane są dla Was, dlatego liczymy na Waszą liczną obecność.

SK

wyświetl galerię w Cooliris

Emocjonujące rozgrywki, szlachetne zakończenie ...

Rozgrywkom XII Halowej Ligi Piłki Nożnej towarzyszyły wielkie emocje. Zawodnicy, biorący w niej udział pokazali piękną grę i wspaniałą rywalizację. Na koniec udzielili wsparcia 3-letniej Julii Bernat z Kolonii Pietrzyków.
  Zakończenie halówki odbyło się 3 marca w Restauracji Pavilon. Organizatorzy przyznali wiele wyróżnień indywidualnych. Miano najlepszego bramkarza otrzymał Marcin Koperski, a najlepszego zawodnika – Bartłomiej Sodkiewicz. Odkryciem sezonu został Tomasz Jarecki, a zawodnikiem fair play – Dominik Przybylski. Na króla strzelców z grupy A wybrano Bartłomieja Sodkiewicza, a z grupy B – Rafała Filipiaka. Najsympatyczniejszym kibicem okrzyknięto Bartłomieja Sosnowskiego. Nagrodzono też najmłodszego zawodnika – Dominika Skrzypczaka i najstarszego – Kazimierza Jastrzębskiego.
   W rozgrywkach uczestniczyło 10 drużyn, w tym 145 zawodników. Rozegrano 108 pojedyni i 2 walkowery. Strzelono 649 bramek. Zwycięska ponownie okazała się drużyna Energosieć Pyzdry. W nagrodę otrzymała m.in. Puchar Burmistrza Pyzdr. Drugie, równie zaszczytne, miejsce przypadło drużynie Borzykowo Sodkiewicz Elewacje, a trzecie drużynie Twardy Elewacje.
  Piłkarze po raz kolejny pokazali, że serca wielkie mają. Zrzekli się wpisowego i nagród finansowych na rzecz 3-letniej Julii Bernat z Kolonii Pietrzyków. Dziewczynka choruje na białaczkę limfoblastyczną. Zawodnicy halówki na ten cel przekazali kwotę – 3 350 zł.

SK
fot. SK

wyświetl galerię w Cooliris

Wsparcie żywnościowe dla mieszkańców gminy

Wsparcie żywnościowe dla mieszkańców Gminy i Miasta Pyzdry realizowane przez Panią Monikę Mnich (mieszkankę Pyzdr) z ramienia Fundacji Pomocna Dłoń. Mieszkańcy Gminy i Miasta Pyzdry będą mogli skorzystać z pomocy żywnościowej. Program skierowany jest dla osób najbardziej potrzebujących . Żywność będzie wydawana po wcześniejszym poinformowaniu telefonicznym Pyzdry ul.Niepodległości 43, osoba wydająca Monika Mnich.

MM

wyświetl galerię w Cooliris

Panie miały swoje święto ....

Dzień Kobiet na wesoło, zorganizowany  4 marca przez CKSiP w Pyzdrach, cieszył się ponownie ogromnym zainteresowaniem. Bilety, będące wejściówką na imprezę, rozeszły się jak ciepłe bułki w ciągu niespełna dwóch godzin.
   150 kobiet, mieszkanek naszej gminy, zebrało się w niedzielne popołudnie w Pavilonie Jakuba Fludry, by we własnym towarzystwie świętować nadchodzący 8 marca. Jednym z niewielu przedstawicieli płci męskiej, obecnych na imprezie, był burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski, który złożył Paniom życzenia. Każda uczestniczka spotkania  otrzymała tabliczkę czekolady i buziaka od włodarza.   
   Jak co roku zadbano o to, aby Panie świetnie się bawiły.  Program stanowił m.in. występ kabaretu Bumelang, który w zabawny sposób przedtawił relacje damsko - męskie. Oprawę muzyczną i prowadzenie zapewnił zespół Saxy Djs z Konina. Panie mogły wziąć udział w licznych konkursach, za co każda otrzymała symboliczną, typowo kobiecą nagrodę. Całość dopełniła pyszna kolacja i słodki poczęstunek.

NR
fot. NR

wyświetl galerię w Cooliris

Na wiosnę ruszy budowa targowiska

Budowa targowiska miejskiego to kolejna duża inwestycja zaplanowana do realizacji w bieżącym roku. Burmistrz podpisał już umowę z lokalną firmą, która wykonania to zadanie.
   Targowisko powstanie na Rynku, na terenie placu przy ośrodku zdrowia. Cały teren zostanie utwardzony kostką brukową, oświetlony i ogrodzony. Wyposażony zostanie w cztery stoiska handlowe, których zadaszenie ma nawiązywać do charakteru zabudowy miasta. Będzie też toaleta i pomieszczenie gospodarcze.
   Budową targowiska zajmie się wyłoniony w drodze przetargu Zakład Usług Remontowo-Budowlanych ,,ARKADA'' z Pyzdr. Realizacja zadania, trwająca od kwietnia do listopada, opiewać będzie na 1 mln 780 tys. zł. Co ważne gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie w  kwocie 931 tys. zł z z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020,  operacje typu  "Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów".

SK

 

wyświetl galerię w Cooliris

Sesja Rady Miejskiej - zapowiedź

Ogłoszenie

Dnia 16 marca 2018 roku o godz. 14 00  

w sali Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach 

odbędzie się XXIX sesja Rady Miejskiej

 

Program sesji :

1. Otwarcie sesji.

2. Przedstawienie porządku obrad.

3. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.

4. Informacja Przewodniczącego Rady o realizacji zadań w okresie międzysesyjnym. 

5. Interpelacje radnych i zapytania sołtysów. 

6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Pyzdry na lata 2018 – 2027. 

7. Podjęcie uchwały w sprawie przyznania dotacji na remont elewacji od strony południowo – wschodniej na budynku kościoła pofranciszkańskiego p.w. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela 

w Pyzdrach ze szczególnym zabezpieczeniem przypór i gzymsów.

8. Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, a których wierzycielem jest Gmina Pyzdry lub jej jednostki organizacyjne.

9.  Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr VI/64/15 Rady Miejskiej w Pyzdrach z dnia 27 maja 2015 roku w sprawie przyjęcia „Strategii rozwoju Gminy i Miasta Pyzdry na lata 2015-2020”. 

10. Podjęcie uchwały w sprawie podziału Gminy i Miasta Pyzdry na okręgi wyborcze, określenia ich granic i numerów oraz ustalenia liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych. 

11. Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy części nieruchomości położonej w Pyzdrach. 

12. Zapytania i wolne wnioski.

13. Wniesienie uwag do protokołu z poprzedniej sesji. 

14. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji. 

15. Zakończenie sesji.

 

            Przewodnicząca Rady       

                            /-/ Elżbieta Kłossowska

Spotkanie z okazji Dnia Sołtysa

   Trzech sołtysów z pyzdrskiej gminy przyjęło podziękowania i wyrazy uznania za zaangażowanie i wieloletnią pracę na rzecz rozwoju swoich sołectw podczas uroczystości zorganizowanej  17 marca z okazji „Dnia sołtysa”.
   Jest to coroczne polskie święto obchodzone w celu okazania szacunki i wdzięczności dla ludzi pełniących tę ważną funkcję. Praca sołtysów jest szczególnie ważna dla działalności samorządu i ma ogromny wpływ na osiągnięcia gminy.
  Burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Kłossowska wręczyli pamiątkowe grawery Andrzejowi Jankowskiemu z Zamościa oraz Stanisławowi Janiakowi z Zapowiedni.  Na uroczystości nie był obecny  Waldemar Cierzniak z Walgi, na którego czeka grawer.  Przedstawiciele samorządu docenili ponad dwudziestoletnie zaangażowanie sołtysów w działania na rzecz społeczności lokalnej.


KK
fot. KK
 

wyświetl galerię w Cooliris

Pomoc żywnościowa dla mieszkańców

INFORMACJA  - POMOC ŻYWNOŚCIOWA


Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Narodzenia NMP  w Pyzdrach
Informuje, że rozpoczyna dystrybucję żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD)
W dniu 22 marca (czwartek) żywność będzie wydawana  przy plebanii na ul. Kaliskiej 25.

Wiosna, ach to ty!

   Mimo chłodu, który czuć jeszcze w powietrzu, na każdej twarzy gości dziś uśmiech. A to za sprawą słońca i wiosny, która właśnie do nas zawitała.
   Jak co roku przedszkolaki z Bajkowego Świata pierwszy dzień wiosny obchodziły radośnie. Zaraz po śniadaniu zaopatrzone w kolorowe transparenty i ze śpiewem na ustach przeszły ulicami naszego miasta, aby powitać Panią Wiosnę. Udały się też pod Urząd Miejski, aby tam spotkać się z Sekretarz Wiolettą Topór-Mench, na ręce której złożyły kolorową Marzannę, symbol kończącej się zimy. W zamian za to dzieciaki otrzymały wielką torbę słodkości i wróciły do przedszkola krzycząc wesoło „Chcemy wiosnę”.

NR

fot. NR

wyświetl galerię w Cooliris

Fundusze Europejskie - spotkanie

Burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski oraz Starosta Wrzesiński Dionizy Jaśniewicz zapraszają przedsiębiorów z powiatu wrzesińskiego na spotkanie informacyjne o Funduszach Europejskich. Szczegóły na załączonym plakacie.

wyświetl galerię w Cooliris

Fundacja Pomocna Dłoń reprezentowana przez Monikę Mnich zaprasza na
warsztaty

Serdecznie zapraszamy na warsztaty kulinarno- żywieniowe, na których
poznasz zasady zbilansowanej diety i nauczysz się wprowadzać je w życie.
Jeśli chcesz zdobyć większą wiedzę i praktykę w zakresie prawidłowego
odżywiania, przygotowania jadłospisów i umiejętnego przygotowywania
zdrowych posiłków to te zajęcia są dla Ciebie.
W czasie warsztatów wszyscy uczestnicy biorą aktywny udział w
powstawaniu potraw, które później spożywają.
Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla odbiorców pomocy
żywnościowej.


Termin warsztatów: 27 marca 2018r, rozpoczęcie o godz. 11
Lokalizacja:Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach ul. Kaliska 25
Zapisy: Mnich Monika członek zarządu Fundacji Pomocna Dłoń
tel .785-145-861, 516-163-180

Warsztat odbędzie się w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa
2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym .

wyświetl galerię w Cooliris

Wielkanoc coraz bliżej

Pod Urzędem Miejskim pojawił się dzisiaj jeden z symboli nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Duży wiklinowy zając wykonany przez Mariusza Kaźmierczaka z Wrąbczynkowskich Holendrów już wyczekuje zbliżającej się wiosny oraz rodzinnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

NR

fot.KK

wyświetl galerię w Cooliris

Walne zebranie OSP Pyzdry

  Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pyzdrach spotkali się na walnym zebraniu, które odbyło w ubiegłą sobotę, 24 marca.  Podsumowali roczne działania jednostki.
Zebranie otworzył prezes Piotr Sikora, przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu za miniony rok. Następnie naczelnik straży Michał Dębski odczytał sprawozdanie z działań bojowych jednostki.
   Obecnie jednostka liczy 76 członków, w tym 6 kobiet. W pyzdrskiej OSP działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – chłopięca liczy 24 osoby, a dziewczęca 23. Jednostka brała udział w 79 akcjach ratowniczych, w tym najwięcej w zdarzeniach drogowych. W minionym roku zakupioną łódź ratowniczą  
   W akcjach ratowniczych wyróżnili się : Piotr Paterka, Jan Bulewicz, Grzegorz Dębski,Tomasz Jankowski, Piotr Jarema, Nikodem Kryszak, Michał Dębski, Grzegorz Zaworski, Marcin Koperski, Grzegorz Paszak , Sylwester Musiałowski, Dariusz Popielarski, Arek Marciniak i Patryk Machajewski.

NR

 

wyświetl galerię w Cooliris

Warsztaty kulinarno - żywieniowe

    27 marca Fundacja Pomocna Dłoń we współpracy z Bankiem Żywności zorganizowała w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 , współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym warsztaty kulinarno – żywieniowe dla beneficjentów programu z terenu Gminy i Miasta Pyzdry.
   Celem warsztatów było zapoznanie z zasadami zbilansowanej diety i nauka wprowadzania jej w życie. Uczestnicy oprócz części wykładowej mogli aktywnie wziąć udział w powstawaniu potraw, które później spożywali.
    Jak podaje członek Zarządu Fundacji Monika Mnich: uczestnicy z zapałem i entuzjazmem przygotowywali potrawy smalec z fasoli, batony zbożowe, kotlety z kaszy gryczanej, pizzerki z sosem pomidorowym, które wspólnie były degustowane
Warsztaty zakończyły się pamiątkowym zdjęciem, a uczestnicy czekają na kolejne spotkanie.

MM

fot. NR

 

wyświetl galerię w Cooliris

Najlepsze życzenia dla mieszkańców Gminy i Miasta Pyzdry

Z okazji zbiżających się Świąt Wielkanocnych Burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Kłossowska składają mieszkańcom Gminy najlepsze życzenia Wielkanocne.

wyświetl galerię w Cooliris

Segregacja z myślą o środowisku

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z informacją dotyczącą segregacji odpadów komunalnych w naszej gminie. Im więcej odpadów zostanie wysegregowanych, tym mniej zapłacimy za ich odbiór i wygospodarowanie.

Nowy wymiar rozliczeń z ZUS

    W 2018 roku rozliczenia z ZUS stały się łatwiejsze i szybsze. Zamiast trzech lub czterech przelewów do ZUS przedsiębiorcy wypełniają teraz tylko jeden przelew na swój numer rachunku składkowego (NRS).  Dotychczasowe rachunki do wpłat zostały zamknięte.

   Numer rachunku bankowego można sprawdzić w każdej chwili na stronie internetowej ZUS. Również na www.eskladka.pl uruchomiona została wyszukiwarka. Numer swojego rachunku można ustalić również w każdej placówce ZUS  lub łącząc się z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00,
e-mail: cot@zus.pl).

   Dokonując przelewu do ZUS nie trzeba już podawać dodatkowych informacji, takich jak: NIP, REGON, PESEL, czy wskazywać miesiąc za który opłacamy składki.

   Wpłaty składek rozliczane są najpierw na najstarsze zadłużenie na koncie (o ile przedsiębiorca je ma). Dzięki temu nie narastają odsetki. Nie można jednak opłacać tylko bieżących składek. Wpłata najpierw pokryje zaległości i odsetki, a dopiero potem bieżące składki.

    Jeżeli przedsiębiorca ma długi składkowe, powinien skorzystać z układu ratalnego. Jeżeli go podpisze, będzie mógł spłacać dług i jednocześnie będzie ubezpieczony. To oznacza, że będzie miał prawo np. do zasiłku chorobowego. Należności objęte układem ratalnym należy wpłacać na swój numer rachunku składkowego. Jedną wpłatą można opłacić składki bieżące i ratę. Wpłaty rozliczane są chronologicznie według terminu płatności składki i raty. Po zaksięgowaniu wpłaty, kwota dzielona jest proporcjonalnie na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze.

Więcej informacji o e-Składce można przeczytać na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce
e-Składka.

Starosta zaprasza na sesję popularnonaukową

Starosta Wrzesiński zaprasza wszystkich na Sesje popularnonaukową "Powiat wrzesiński w powstaniu wielkopolskim". Szczegóły na załaczonym plakacie.

wyświetl galerię w Cooliris

Uroczyste odsłonięcie Pomnika na Mogile Powstańców Styczniowych" - zapowiedź

    Trwają prace nad renowacją pomnika na Mogile Powstańczej na pyzdrskim Cmentarzu Parafialnym. Już dziś burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski wraz ze Społecznym Komitetem Renowacji Mogiły Powstańczej w Pyzdrach serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na uroczystość odsłonięcia obelisku.
    Wydarzenie będzie miało miejsce 29 kwietnia. W programie przewidziano prelekcję dr Adama Buławy, dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, poświęconą wydarzeniom lat 1863 – 1864, mszę świętą oraz uroczyste poświęcenie pomnika, a także rekonstrukcję historyczną „ Potyczka Powstańców Styczniowych”. Szczegóły na załączonym plakacie.  

NR
 

wyświetl galerię w Cooliris

Dofinansowania szansą na rozwój

   Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców z terenu powiatu wrzesińskiego, zorganizowane przez burmistrza Pyzdr Przemysława Dębskiego i Starostę Wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza. Tematyka dotyczyła możliwości pozyskania  funduszy unijnych na rozwój działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i poprawę efektywności energetycznej.
   Spotknie odbyło się 5 kwietnia. Z zaproszenia skorzystali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie powiatu wrzesińskiego.
Informacje dotyczące wsparcia merytorycznego i finansowego  na działania związane z poprawą efektywności energetycznej i inwestowanie w środowisko przedstawiła pani Kinga Świtalska – doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Natomiast informacje o aktualnych naborach i dostępnych środkach unijnych na rozwój działalności z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020  omówił pan Maciej Sytek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
    Przedsiębiorcy będą mogli w 2018 i 2019 roku skorzystać z szeregu programów dotyczących ochrony środowiska i wdrażania innowacji. Mamy nadzieję, że spotkanie zachęci przedsiębiorców do aplikowania o środki zewnętrzne.
 
Poniżej zamieszczamy prezentacje przedstawione przez prelegentów.   

GS

fot. NR

 

wyświetl galerię w Cooliris

Razem możemy pomóc

    W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę – białaczka. Dla wielu osób jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas może pomóc. W naszej gminie osobą czekającą na dawcę jest trzyletnia Julka Bernat, mieszkanka Pietrzykowa. Wraz z rodzicami cały czas ma nadzieję, że znajdzie się osoba, która pozwoli jej wyzdrowieć.
    22 kwietnia Urząd Miejski w Pyzdrach serdecznie zaprasza wszystkich chcących zostać potencjalnymi dawcami szpiku do rejestracji w bazie DKMS. W godzinach 9:00 – 17:00 w budynku Urzędu przy ul. Taczanowskiego działać będzie punkt rejestracyjny. Serdecznie zapraszamy.

NR

http://www.dkms.pl/przekaz-darowizne

wyświetl galerię w Cooliris

Badania ankietowe na terenie Gminy Pyzdry

  Uprzejmie informujemy, że w dniach od 3 do 20 kwietnia 2018 roku na terenie całego kraju w wylosowanych mieszkaniach zostanie przeprowadzone badanie reprezentacyjne dotyczące uczestnictwa mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach.
     Celem tego badania jest zebranie danych o krajowych i zagranicznych wyjazdach członków gospodarstw domowych w I kwartale 2018 roku. Badanie dostarczy kompleksowej wiedzy o skali uczestnictwa mieszkańców Polski w podróżach, rodzajach wykorzystywanych usług turystycznych, poziomie wydatków związanych z podróżami.
    Zebrane informacje zostaną wykorzystane na potrzeby statystyki w dziedzinie turystyki, rachunków narodowych, bilansu płatniczego oraz statystyki obszarów transgranicznych.
Wszystkie odpowiedzi będą traktowane jako anonimowe i całkowicie poufne, a uzyskane od Państwa informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sporządzania zestawień zbiorczych i analiz statystycznych.
    Wywiad ankietowy zostanie przeprowadzony przez ankietera statystycznego, posiadającego legitymację wydaną przez właściwy urząd statystyczny. W przypadku wątpliwości, tożsamość ankieterów można potwierdzić kontaktując się z pracownikami Urzędu Statystycznego właściwego dla Państwa województwa.Wykaz osób do kontaktu dostępny jest  na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego: http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2018/Kontakt.htm  , a podstawowe informacje na temat badań ankietowych dostępne są pod adresem:  http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2018/index.htm

 

 

wyświetl galerię w Cooliris

Sesja Rady Miejskiej - zapowiedź

Ogłoszenie

Dnia 16 kwietnia 2018 roku o godz. 14 00  
w sali Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach
odbędzie się XXX sesja Rady Miejskiej

Program sesji :

1. Otwarcie sesji.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.
4. Informacja Przewodniczącego Rady o realizacji zadań w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje radnych i zapytania sołtysów.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Pyzdry na lata 2018 – 2027.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Pyzdry na rok 2018.
8. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Wrzesińskiemu.
9. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie utworzenia stałych obwodów głosowania oraz ustalenia ich numerów i granic oraz wyznaczenia siedzib obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy i Miasta Pyzdry.
10. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w Pyzdrach.
11. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości zabudowanej oznaczonej  numerem geodezyjnym 386/2 położonej we Wrąbczynkowskich Holendrach.
12. Zapytania i wolne wnioski.
13. Wniesienie uwag do protokołu z poprzedniej sesji.
14. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
15. Zakończenie sesji.

                    Przewodnicząca Rady       
                                   /-/ Elżbieta Kłossowska

Rozpoczęły się największe gminne inwestycje

    Wraz z początkiem roku w naszej gminie rozpoczęły się prace nad nowymi dużymi inwestycjami, które mają na celu zwiększyć komfort mieszkańców gminy oraz uatrakcyjnić wizerunek miasta.
    Od połowy marca trwa przebudowa drogi gminnej w Zapowiedni. Roboty wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Marzyński Sp. z o.o. z Jarocina. Firma ta betonem asfaltowym pokryje jezdnię o długości 1 km 480 m i szerokości 4 m. Wartość zadania wynosi 783 tys. 451 zł.
    Przebudowę drogi gminnej Zamość – Dolne Grądy wykonuje  Zakład Drogowo Transportowy, Sławomir Bergier z Nekli. Odcinek o długości 1 km 850 m i szerokości 4 m zostanie również pokryty asfaltem. Koszt zadania opiewa na 1 mln 68 tys. zł.
    Budowę targowiska wykonuje Zakład Usług Remontowo-Budowlanych ,,ARKADA” z Pyzdr. Koszt inwestycji wynosi 1 mln 780 tys. zł. Cały teren zostanie utwardzony kostką brukową, oświetlony i ogrodzony. Targowisko będzie podłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wyposażone w cztery zadaszone stoiska handlowe, toaletę i pomieszczenie gospodarcze. Zadaszenia stoisk mają nawiązywać do charakteru zabudowy miasta.

    Zadania realizowane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. operacje typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” i operacje typu  „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”.
    Gmina Pyzdry otrzymała dofinansowanie na powyższe zadania w wysokości:
- przebudowa drogi gminnej w Zapowiedni 499 891,00 zł (PROW)
- przebudowa drogi gminnej Zamość - Dolne Grądy 118 500,00 zł (środki UMWW na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych)
- przebudowa drogi gminnej Zamość – Dolne Grądy 677 636,00 zł  (PROW)
- budowa targowiska w Pyzdrach  931 005,00 zł  (PROW)

GS

zdj. GS

wyświetl galerię w Cooliris

Śpiewająca biblioteka!

    Wiele radości wśród uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Pyzdrach wywołało spotkanie z Edytą i Robertem Zarębskimi pod hasłem "Śpiewająca Biblioteka".  Wydarzenie miało miejsce we wtorek 10 kwietnia w Bibliotece Publicznej w naszym mieście. 
    Edyta Zarębska to autorka oraz ilustratorka wielu książek dla dzieci. Za powieść dla młodych czytelników pt. „Wilk i ziarenko miłości” otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom". Podczas spotkań autorskich pisarka wraz ze swym mężem Robertem Zarębskim, muzykiem i kompozytorem przenoszą widzów w baśniowy świat.
    Spotkanie w pyzdrskiej bibliotece rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem, podczas którego pisarka opowiedziała o swoim dzieciństwie i marzeniach. Następnie głos zabrał muzyk, by przeczytać gościom fragment książki pt. „Opowieści Babci Gruni” podkreślając jak ważna jest mimika, podział na rolę oraz intonacja. Jednak dzieci najchętniej zaangażowały się w odgadywanie postaci z rysunków tworzonych przez ilustratorkę.
    Wtorkowe wydarzenie zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenki pt. „Śpiewająca biblioteka” skomponowanej przez Roberta Zarębskiego.

KK

fot. KK

wyświetl galerię w Cooliris

Uchwała antysmogowa

   W trosce o zdrowie i życie mieszkańców, na terenie całego województwa wielkopolskiego, od 1 maja 2018 r. zaczynają obowiązywać uchwały antysmogowe.  Więcej informacji w załączeniu i na stronie internetowej http://www.umww.pl

wyświetl galerię w Cooliris

VI edycja konkursu pn. „Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa”

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w VI edycji konkursu pn. „Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa”, skierowanego
do sołectw z terenu województwa wielkopolskiego. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów
przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

Celem konkursu jest promowanie najlepszych i najciekawszych projektów finansowanych w ramach funduszu sołeckiego
oraz identyfikacja najbardziej aktywnych mieszkańców terenów wiejskich, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej.
Pragniemy dostrzegać i docenić tych, którzy są aktywni, mają pomysły i chcą się nimi dzielić.

Ocenie podlegają dwie kategorie:

I. Najciekawszy projekt sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego.

II. Najaktywniejszy mieszkaniec wsi.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest prawidłowe i terminowe złożenie formularza zgłoszeniowego w biurze
Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, ul. Zofii Urbanowskiej 8, 62-500 Konin.

Ostateczny termin przyjmowania formularzy upływa w dniu 30 maja 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Dokumenty konkursowe dostępne są na stronach internetowych:

http://www.kss.org.pl, http://www.funduszesoleckie.eu

 

Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają pracownicy Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów (Joanna Kukulska,
tel. 797 901 115, e-mail: j.kukulska@kss.org.pl; Grażyna Sędziak, tel. 797 901 112, e-mail: biuro@wss.konin.pl).
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom konkursu nastąpi w dniu 1 lipca 2018 r. w Licheniu,
podczas konferencji „Wiejska Polska”.
 
Zgłoszone inicjatywy zostaną zaprezentowane na naszym serwisie http://www.funduszesoleckie.eu
Serdecznie zapraszamy do korzystania ze wsparcia KSOW, zachęcając jednocześnie do zarejestrowania się jako Partner KSOW.
Więcej informacji na portalu internetowym http://www.ksow.p .

Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW: http://www.ec.europa.eu

Turnusy Rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych rolników w 2018 r.

    Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  informuje, że w okresie wakacji  2018 roku  organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci  rolników ubezpieczonych w KRUS, na których wypoczynek będzie łączony z programem rehabilitacji leczniczej w zakresie:

•    Chorób układu oddechowego
•    Wad i chorób układu ruchu,

    Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z chorobami układu oddechowego zorganizowane zostaną w :
Centrum Rehabilitacji Rolników w Szklarskiej Porębie w terminie od 30.06-20.07.2018r.Dla dzieci z  wadami i chorobami     narządów układu ruchu w:
Centrum  Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu w terminie od  09.07-29.07.2018r.
    Zasady kierowania i kwalifikowania dzieci na turnusy rehabilitacyjne:
1. Przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie – ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok,
2. Wiek – dzieci urodzone w latach 2003- 2011 (7-15 lat).
3. Podstawą skierowania jest wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą stanowiący załącznik do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013r.
w sprawie warunków i trybu kierowania przez KRUS na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na świadczenia     i usługi rehabilitacyjne (Dz. U. z 2013r., poz. 860).
Wniosek powinien być wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, w leczeniu którego pozostaje dziecko /wniosek można pobrać w  Placówce Terenowej KRUS  lub dostępny jest na stronie internetowej KRUS:www.krus.gov.pl / Do wniosku należy dołączyć obligatoryjnie wypełnioną informację o stanie zdrowia dziecka oraz oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego. W przypadku gdy dziecko leczone jest w Poradni Specjalistycznej, należy dołączyć opinię (zaświadczenie) lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań do podjęcia Rehabilitacji leczniczej.
4. Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności (należy dołączyć kopię orzeczenia).
5. Dzieci uczestniczące w turnusach rehabilitacyjnych ubezpieczone są od następstw nieszczęśliwych wypadków przez Centralę KRUS. Umowa zawarta z Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych.
6. Przewóz dzieci może odbywać się:
– publicznym środkiem transportu
– autokarem wynajętym przez oddział regionalny/placówkę terenową.
    Wyjazd dzieci na turnus rehabilitacyjny następuje z siedziby Placówki Terenowej KRUS
w Koninie pod nadzorem wyznaczonego pracownika, odpowiedzialnego za bezpieczny przejazd dzieci na trasie PT- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

   Władze miasta oraz mieszkańcy Pyzdr po raz kolejny oddali cześć i hołd wszystkim tym, których w 1940 r. dotknęła śmierć na obcej ziemi. Szczególną modlitwą otoczyli pomordowanych rodaków, a także ofiary katastrofy smoleńskiej. Miało to miejsce 15 kwietnia, w czasie Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
   Wyrazem pamięci o naszych rodakach było złożenie kwiatów pod tablicą katyńską i zapalenie zniczy przy dębach katyńskich. Uczynili to w towarzystwie zuchów i harcerzy – burmistrz Przemysław Dębski, sekretarz Wioletta Topór-Mench oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Budziszewski.  

NR

fot. NR
 

wyświetl galerię w Cooliris

Waldemar Cierzniak Sołtysem Roku powiatu wrzesińskiego

    Miło nam poinformować, iż laureatem plebiscytu ,,Głosu Wielkopolskiego'' zdobywcą pierwszego miejsca - Sołtysa Roku 2017 powiatu wrzesińskiego, został mieszkaniec naszej gminy pan Waldemar Cierzniak, sołtys wsi Walga.
    27 października 2017 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu z rąk Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i honorowego patrona plabiscytu otrzymał medal i dyplom pamiątkowy.
     Składamy Panu sołtysowi serdeczne gratulacje i życzymy wielu sukcesów w dalszej działalności społecznej.

MM

 

wyświetl galerię w Cooliris

Szacowanie szkód łowieckich na nowych zasadach

    Wchodzą w życie nowe zasady szacowania szkód łowieckich. Nowe prawo określa m.in. zasady i procedurę szacowania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez zwierzynę łowna czy podczas polowań. Więcej informacji w załączonej ulotce.
 

wyświetl galerię w Cooliris

Nabór wniosków na usuwanie azbestu w 2018 roku

    Informujemy, że w dniu 17 kwietnia 2018 r. Zarząd Powiatu Wrzesińskiego uchwalił „Regulamin finansowania oraz realizacji Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu wrzesińskiego w 2018 roku”, w związku  z powyższym z dniem podjęcia uchwały rozpoczął się proces naboru wniosków na demontaż i utylizację azbestu.
    Wnioski na demontaż i odbiór azbestu można pobrać i złożyć w siedzibie właściwej gminy zgodnie z miejscem położenia nieruchomości. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (budynku, działki), a w przypadku współwłasności zgody wszystkich współwłaścicieli na realizację zadania.
    Środki finansowe na realizację Programu pochodzą z budżetu powiatu, dotacji gmin biorących udział w Programie oraz dotacji  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Powiat Wrzesiński pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych (demontaż, pakowanie, zważenie, załadunek, transport oraz unieszkodliwienie).
    Dofinansowanie nie obejmuje kosztu zakupu i montażu nowego pokrycia dachowego.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (w tym również w sektorze produkcji rolnej), o ile azbest pochodził będzie z budynków związanych z tą produkcją, obowiązane są dołączyć do wniosku informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis.
    Przypominamy również, że przed rozpoczęciem prac wnioskodawcy są zobowiązani do złożenia w Wydziale Budownictwa, Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym, zgłoszenia prac związanych z demontażem azbestu.
    Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 03.08.2018 r.
    Realizacja Programu przewidziana jest do 24 września 2018 roku.

 

Dali szanse na nowe życie

    Dzień Dawcy Szpiku dla Julki Bernat, 3 letniej mieszkanki Pietrzykowa miał miejsce 22 kwietna w Pyzdrach.
Mimo młodego wieku dziewczynka musi stoczyć być może najważniejszą walkę w swoim życiu
i wygrać z chorobą.
    W Polsce, co godzinę ktoś słyszy diagnozę podobną do małej Julki. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.
    Pomóc może każdy z nas. Pierwszym krokiem ku temu jest rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpik. Taka rejestracja miała miejsce w sali Urzędu Miejskiego w Pyzdrach od godziny 9.00 do 17.00, 167 osób zechciało dać szanse chorym na nowe życie i zostało potencjalnymi dawcami szpiku. Można śmiało powiedzieć, że akcja zakończyła się wielkim sukcesem.
   Impreza została zorganizowana przy współpracy z fundacją DKMS. Swoim nieocenionym wsparciem służyli również nauczyciele i rodzice dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzykowie, Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Koło Gospodyń Wiejskich oraz druhowie OSP z Pietrzykowa.
    ,,Dziękuję bardzo za poświęcony czas, zaangażowanie i wspaniale realizowany plan Dnia Dawcy Szpiku dla Julki i innych chorych. Bez Was nie było by to możliwe. Jesteśmy jedną wielką rodziną, to piękne, że potrafimy łączyć się w taką wartościową społeczność.'' mówiła Justyna Sosnowska - jedna z głównych organizatorek akcji, dziękując wszystkim za pomoc.

MM
fot. GG

 

 

wyświetl galerię w Cooliris

Zakaz wstępu do lasu! Opryski w Nadleśnictwie Grodziec

    Nadleśnictwo Grodziec informuje, że w związku z masowym występowaniem groźnego szkodnika sosny (barczatka sosnówka), w dniach od 26 do 30 kwietnia 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Grodziec zostanie przeprowadzony lotniczy zabieg ochronny w drzewostanach sosnowych.

Przedsiębiorco, przypominamy o obowiązku wpłat na fundusze promocji

     Na podstawie Ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2160) przedsiębiorcy zobowiązani są do dokonywania wpłat na fundusze promocji.
Wraz z wpłatą zobowiązani są również do złożenia do Dyrektora Generalnego KOWR, za pośrednictwem Oddziału Terenowego KOWR właściwego dla siedziby przedsiębiorcy, deklaracji, w której określona zostanie m.in.: wartość netto, kwota wpłat na fundusze promocji pobrana od dostawców i kwota wpłat na fundusze naliczona do odprowadzenia.
    Wpłaty na Fundusz Promocji Mleka są dokonywane przez pierwsze podmioty skupujące w rozumieniu art. 151 rozporządzenia nr 1308/2013, w wysokości 0,001 zł od każdego skupionego przez nie kilograma mleka.
    Wpłaty na pozostałe fundusze promocji, są naliczane, w wysokości 0,1% wartości netto, od następujących rzeczy ruchomych, będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług: świnie żywe, bydło i cielęta żywe, konie żywe, owce żywe, zboża, owoce i warzywa, drób żywy oraz ryby.
    Wpłaty pobrane od dostawców w terminie nieprzekraczającym 14 dni od daty wystawienia faktur za towary objęte obowiązkiem wpłat na fundusze promocji są odprowadzane przez zobowiązanych do tego przedsiębiorców po zakończeniu kwartału, lecz nie później niż do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, w którym dokonał naliczenia i pobrania od swoich dostawców.
    Niewnoszenie tych wpłat w ustawowym terminie, podlega sankcjonowaniu, zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa (Dz. U.2017.201 j.t.).
    Jeżeli w wyniku postępowania podatkowego zostanie stwierdzone, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub części należnego zobowiązania, nie złożył deklaracji albo, że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wyda decyzję, w której określi wysokość zobowiązania podatkowego, uwzględniając kwotę odsetek za zwłokę należnych od tego zobowiązania.
    Kotwica Jednocześnie informujemy, iż beneficjenci wpłacający na fundusze promocji lub korzystający ze środków tych funduszy zobowiązani są do uzyskania wpisu do ewidencji przedsiębiorców (EP) zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz.U. z 2017 r. poz. 1853) w terminie do 31 sierpnia 2018 roku. Formularz Wniosku o wpis do ewidencji producentów dostępny jest na stronie internetowej ARiMR: http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wszystkie-wnioski/ewidencja-producentów.html. Dane podmiotu wpisane w tym wniosku muszą być zgodne z danymi podanymi w deklaracji wpłat na fundusze promocji. Po dacie 31 sierpnia 2018 r. wszyscy uczestnicy funduszy promocji muszą posługiwać się wyłącznie numerem EP.
    Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej KOWR www.kowr.gov.pl lub telefonicznie w OT KOWR Poznań pod numerami telefonów: 61 856- 07-29, 61 856-07-37.

INFORMACJA - POMOC ŻYWNOŚCIOWA

  Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach informuje, że rozpoczyna dystrybucję żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

    W dniu 27 kwietnia 2018 r. (piątek) żywność będzie wydawana  przy plebanii na ul. Kaliskiej 25 w godzinach od 13.00 do 15.00

 

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia pomnika na Mogile Powstańczej

     Przypominamy, iż w najniższą niedzielę odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika na Mogile Powstańczej na pyzdrskim Cmentarzu Parafialnym.
W programie:
- prelekcja dr Adama Buławy, dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, poświęcona wydarzeniom lat 1863-1864
- msza święta i uroczyste odsłonięcie pomnika na Mogile Powstańczej
- rekonstrukcja historyczna pt. " Potyczka Powstańców Styczniowych".

wyświetl galerię w Cooliris

Pyzdrzanie oddali cześć powstańcom.

    Dokładnie 155 lat temu - 29 kwietnia 1863 roku Oddział Generała Taczanowskiego stoczył zwycięską bitwę z Rosjanami. Bitwa pod Pyzdrami wymieniana jest jako jedna z ważniejszych w całym Powstaniu Styczniowym. Historia ich mogiły, jak mało która, ukazuje drogę naszych przodków do wolności.
    Niedzielna uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika na Mogile Powstańców Styczniowych na długo pozostanie w pamięci osób, które wzięły w niej udział. Obchody tego jakże podniosłego wydarzenia rozpoczęła prelekcja płk. Janusza Pilzaka z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, która odbyła się w klasztornej kaplicy Matki Bożej Pocieszenia.  Przybliżył on przybyłym sylwetkę gen. Edmunda Taczanowskiego, dowódcy powstańczego i naczelnika wojennego województwa kaliskiego w powstaniu styczniowym. Pierwszą cześć uroczystości zakończyło podpisanie umowy pomiędzy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie a Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej, dotyczącą współpracy przy organizacji ekspozycji poświęconej dziejom broni czarnoprochowej w Polsce na terenie naszego muzeum.
    Druga część obchodów miała miejsce na cmentarzu parafialnym. Rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji poległych powstańców przez kapłanów z naszej parafii. Poczty sztandarowe, gromady harcerskie, a przede wszystkim żołnierze 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa nadały całej uroczystości bardzo podniosły charakter. „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.”Tymi słowami Marszałka Francji Ferdynanda Fosza, burmistrz Przemysław Dębski zakończył swoje przemówienie poprzedzające odsłonięcie pomnika. Delegacje złożyły kwiaty przy mogile, a żołnierze oddali salwę honorową.
   Po części oficjalnej wszyscy obecni przenieśli się na nadwarciańską łąkę, gdzie miała miejsce inscenizacja przedstawiająca zwycięską potyczkę powstańców styczniowych z oddziałami wojsk rosyjskich. Wzięły w niej udział grupy rekonstrukcyjne: Złoty Krzyż, 9 Rota Pułku Smoleńskiego oraz grupa rekonstrukcyjna z Radziejowa. Składamy serdeczne podziękowania dla Fundacji im. gen. Włodzimierza Krzyżanowskiego ze Wrześni za współoragnizację widowiska.

„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować każdemu kto włączył się w akcję zbiórki funduszy na renowacje mogiły. Dziękuję mieszkańcom, którzy zagłosowali za przeznaczeniem funduszu miasta na ten cel. Dziękuję wszystkim, którzy zakupili bądź pomogli nam w dystrybucji kalendarza-cegiełki. Ogromne podziękowania kieruję do osób, firm i instytucji, które dokonały wpłaty na konto Społecznego Komitetu Renowacji Mogiły Powstańczej.” Przemysław Dębski, burmistrz Pyzdr.
Poniżej zamieszczamy pełną listę ofiarodawców, którzy przyczynili się do renowacji obelisku, a także listę osób zaangażowanych w dystrybucję kalendarza-cegiełki.

Andrzej Jankowski
Jadwiga Wal
Lidia Studzińska
Bogdan Winowski
Krzysztof Strużyński
Rada Rodziców w Pyzdrach
Wojciech Szymaniak
Olga Dębska
Antonina i Mirosław Baliccy
Energosieć s.c.
Krystyna i Marek Wardeńscy
Beata Strzelewicz
Michał Kryszak
Witold Bratkowski
Wioletta Topór-Mench
Agnieszka i Krzysztof Szymańscy
PBS w Pyzdrach
Spółka Szymańscy s.c.
GTC Chwiłowicz s.j.
Elżbieta Kłossowska
Robert Nowak
Marcin Budziszewski
Stanisław Janiak
Andrzej Łyskawa
Krzysztof Paszak
Piotr Pilarski
Mieczysław Podlewski
Henryk Pyrzyk
Elżbieta Ratajczyk
Ilona Nowicka
Justyna Sosnowska
Kazimierz Szablewski   
Marianna Urbaniak
Barbara Sulkowska

W dystrybucji kalendarza-cegiełki pomogli:

Sklep Kolor
Księgarnia Jan Makowski
PPHU Krzysztof Szymański
Gromady harcerskie z Pyzdr
Szkoły z gminy Pyzdry
Sołtysi

NR

fot.NR

wyświetl galerię w Cooliris

Pyzdrska Majówka pełna atrakcji

    Wszyscy, którzy postanowili spędzić tegoroczny weekend majowy w Pyzdrach nie mogli narzekać na nudę. Pogoda zapowiadała się piękna i taka była, mogliśmy cieszyć się słońcem , ciepłem i przygotowanymi atrakcjami.
    Majówkę rozpoczęliśmy spotkaniem miłośników turystyki rowerowej, czyli XVIII już, Rodzinnym, Ekologicznym Rajdem Rowerowym.
Rajd zgromadził na starcie rekordową liczbę uczestników, boisko przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II opuściło 220 uczestników. Trasa prowadziła wałem na Modlicę następnie Kruszyny, Tłoczyznę, Trzcianki oraz Walgę i liczyła 25 km. Po drodze uczestnicy mieli do wykonania kilka zadań, m.in policzyć gniazda bocianie na jednym z odcinków.
Na mecie dla wszystkich uczestników przygotowany był ciepły posiłek i loteria fantowa.
Tą niezwykle sympatyczną, rodzinną imprezę zakończyło losowanie dwóch rowerów, obydwa pojechały do Wrześni.
    2 maja wybraliśmy się na spacer po Pyzdrach, oczywiście z przewodnikiem, dyrektorem pyzdrskiego muzeum Michałem Czerniakiem. Dawno zapomnianymi ścieżkami, podziwiając malowniczy krajobraz miasteczka i słuchając opowieści przewodnika dotarliśmy do wiatraka holenderskiego na Parkoszce, którego wnętrze zrobiło na uczestnikach- zwłaszcza tych najmłodszych niemałe wrażenie.
Ów wiatrak został zbudowany w 1903 r. przez rodzinę Bartczaków i służył mieszkańcom aż do lat 80 XX wieku. Obecnie nieużytkowany stanie się niebawem atrakcją turystyczną Pyzdr.
Kolejnym przystankiem na trasie było źródełko ,,Pij Zdrój'',od którego, jak legenda głosi, pochodzi nazwa miasta.
    Po ponad półtoragodzinnym zwiedzaniu nastąpiła zmiana przewodnika. Grupę przejął pan Jerzy Sznajder z PTTK w Koninie i poprowadził na Białobrzeg.
8 kilometrowa ścieżka prawie na całej długości biegnie nadwarciańskimi wałami i łęgami, dając możliwość zapoznania się z unikalną florą i fauną, która po ciekawostkach serwowanych przez pana Jerzego stała się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Po długim marszu uczestnicy mogli zregenerować siły w Chatce Ornitologa gdzie czekało na nich ognisto i ciepły posiłek.
    Uroczyste obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Miejsko-Gminnego Dnia Strażaka zainaugurowała Msza święta w intencji Ojczyzny i Strażaków.
,,227 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Choć przetrwała tylko 14 miesięcy jest dla nas tak ogromnie ważna, ponieważ wynikała z najczystszych intencji regulowania organizacji władz państwowych, praw i obowiązków obywateli'' mówił podczas nabożeństwa ks. proboszcz Ryszard Kopczyćski.
    Po mszy, wszyscy zebrani przeszli pod pomnik POW i Ofiar Katyńskich, gdzie poszczególne delegacje złożyły wieńce oddając cześć bohaterom.
    Kolejnym punktem programu była akademia okolicznościowa, którą rozpoczęło przemówienie Burmistrza Pyzdr Przemysława Dębskiego. Skierował on wiele ciepłych słów w stronę braci strażackiej. Dziękował za ich poświęcenie, gotowość niesienia pomocy oraz pełen profesjonalizm w działaniu.
    Za zasługi dla pożarnictwa wręczono odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym strażakom i działaczom OSP.
Docenieni zostali druhowie z OSP Pyzdry, OSP Pietrzyków i OSP Lisewo.
Akademię zakończył występ uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Górnych Grądach.
Młodzi artyści poradzili sobie z zadaniem śpiewająco za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
    Całości dopełnił koncert Pyzdrskiej Orkiestry Dętej i pamiątkowe zdjęcie na tle baneru z obrazem Jana Matejki.

MM
fot. MM AC

wyświetl galerię w Cooliris
wyświetl galerię w Cooliris
wyświetl galerię w Cooliris

Inea zaprasza na spotkanie

    W czwartek, 10 maja o godz. 18.00 w przedszkolu ,,Bajkowy Świat'' odbędzie się spotkanie informacyjne na temat budowy szerokopasmowej sieci internetowej na terenie gminy.
    Pierwszy etap dla miasta Pyzdry, dotyczy mieszkańców ulic: Szybska, Kochanowskiego, Żeromskiego, Mickiewicza, Polna, Słowackiego, Konopnickiej, Prusa, Orzeszkowej, Matejki, Targowa, Głowackiego, Wąska, Nowoogrodowa, B. Pobożnego, Jana Pawła II, Sportowa, pl. Sikorskiego, Farna (w części od nr 33 wzwyż).

 

wyświetl galerię w Cooliris

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

   Co roku pyzdrska Biblioteka przyłącza się do Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Jest to wydarzenie mające na celu promocje czytelnictwa, podkreślenie roli bibliotek, a także zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: „(Do)Wolność Czytania”. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem i wspólnego świętowania.  
 

wyświetl galerię w Cooliris

Zapraszamy na VII Konferencję z cyklu ,,Terra Pisdrensis. Dawniej i dziś''

    Konferencja naukowa z cyklu ,,Terra Pisdrensis. Dawniej i dziś'' na stałe wpisała się w pyzdrski kalendarz wydarzeń kulturalnych.
Tegoroczna, VII już edycja konferencji odbędzie się pod hasłem ,,Krajobraz chroniony- regulacje i realia''.

    Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej SARP Oddział Poznań oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu zapraszają 19 maja  o godz. 9.30 do restauracji ,,Pavilon'' na ul. Zamkowej 1
    Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji (w załączniku)

wyświetl galerię w Cooliris

Firma Electricom Engineering zaprasza do współpracy

    Firma Electricom Engineering sp. z o. o serdecznie zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych długoterminową dzierżawą gruntów na korzystnych warunkach. Oferta jest kierowana do wszystkich mieszkańców gminy.
    Poszukiwane są tereny pod farmy fotowoltaiczne, firma jest zainteresowana działkami o powierzchni minimum 2 ha (bez Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub MPZP określony pod instalacje Odnawialnych Źródeł Energii). Działka powinna być niezacieniona, z linią średniego napięcia przebiegającą przez działkę lub w bezpośrednim sąsiedztwie.
    Kwalifikują się tereny w kategorii 4,5,6 klasy gruntów, równe, bez rowów i miejsc zalewowych, najlepiej poza obszarami wszelkiej ochrony krajobrazowo-przyrodniczej.
    Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu  - na podstawie nr działki oraz nazwy miejscowości lub numeru obrębu firma dokona wstępnej analizy inwestycyjnej. Proponowane są korzystne warunki czynszu dzierżawnego na poziomie 8-9 tys. zł za każdy hektar rocznie.

Electricom Engineering sp. z o. o.
+48 500 252 460
+48 12 307 18 00
Adres mailowy: biuro@electricom.pl;

 

wyświetl galerię w Cooliris

Paczkomat InPost już w Pyzdrach

   Według raportu Gemiusa e-commerce w Polsce w 2017 roku, Paczkomat® InPost jest drugą, po dostawach kurierem najbardziej popularną formą dostaw zakupów w sieci.  Wczoraj ukończono prace nad montażem takiego paczkomatu na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pyzdrach. Każdy z mieszkańców będzie miał od tej pory możliwość zarówno nadawać jak i odbierać paczki zamówione drogą elektroniczną. Całość kosztów realizacji inwestycji pokryła firma InPost, natomiast Urząd Miejski wydzierżawił plac pod paczkomat.

wyświetl galerię w Cooliris

Biała Sobota w ZUS

Biała Sobota w ZUS

19 maja 2018 r.

 

19 maja 2018 roku, w godzinach 9:00-13:00, zapraszamy do wszystkich placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dzień otwarty pod hasłem: Biała Sobota.

W Inspektoracie we Wrześni pracownicy ZUS, w ramach akcji, będą:

- zakładać profile PUE,

- prowadzić szkolenia dotyczące wystawiania e-ZLA,

- pomagać w uzyskaniu certyfikatu ZUS. Certyfikat będzie zapisywany na nośniku/sprzęcie
elektronicznym lekarza ( niezbędny jest pendrive albo osobisty laptop),

- udzielać wyjaśnień dotyczących elektronicznych zwolnień lekarskich również w kontekście
pracodawcy (płatnika) i pacjenta (ubezpieczonego).

 

Więcej informacji uzyskacie Państwo pod numerem telefonu: 61 8745-438.

 

Zapraszamy

 

Zmarł były proboszcz pyzdrskiej parafii.

   W dniu 10 maja odszedł do Domu Pana w wieku 83 lat wieloletni były Proboszcz parafii N.N.M.P w Pyzdrach ksiądz Jan Andrzejczak. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 14 maja o godz. 16:00. Ceremonię rozpocznie wprowadzenie Zwłok do kościoła parafialnego w Królikowie, po którym rozpocznie się modlitewne czuwanie (Importa). We wtorek 15 maja o godz. 11:00 odprawiona zostanie Msza Święta pogrzebowa w kościele Farnym w Pyzdrach oraz kondukt, po którym ciało zostanie złożone na cmantarzu parafialnym (Exporta).

Zmiana terminu Miejsko-Gminnych Zawodów Sportowo- Pożarniczych

Uwaga!

 

Informujemy, że Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze planowane na 26.05 2018 r.

  zostały przeniesione na dzień 30.06.2018 r.

Ćwiczenia z ratownictwa wodnego

   W piątek, 11 maja na terenie naszej gminy przeprowadzone zostały ćwiczenia z ratownictwa wodnego, organizatorem akcji była Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu.
    Założeniem ćwiczeń było podjęcie osób poszkodowanych z wody przy użyciu łodzi ratowniczej, ułożenie wału i podniesienie jego korony przy użyciu rękawów przeciwpowodziowych wypełnianych wodą oraz przepompowanie wody z zalanego terenu.
    W ćwiczeniach brały udział jednostki z terenu powiatu wrzesińskiego: OSP Pyzdry, OSP Lisewo, OSP Pietrzyków, OSP Borzykowo, OSP Czeszewo, OSP Miłosław oraz JRG Września.

GG
fot. GG

 

wyświetl galerię w Cooliris

Dzień Strażaka w Pietrzykowie

    Strażacy od wielu lat cieszą się największym zaufaniem społecznym. Ratują ludzkie życie i dobytek. Śpieszą z pomocą ofiarom pożarów, powodzi, wypadków drogowych. ,,Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" to hasło ich służby.
    Strażacy z Pietrzykowa w minioną sobotę, 12 maja obchodzili swoje święto.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przez księdza Zenona Kozłowskiego w ich intencji.
Po eucharystii korowód przemaszerował pod remizę OSP gdzie odbył się uroczysty apel i wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom.
Kończąc część oficjalną Prezes OSP w Pietrzykowie Wojciech Tomaszewski zaprosił wszystkich do remizy na poczęstunek i akademię przygotowaną przez uczniów z miejscowej Szkoły Podstawowej.
    Na zakończenie Burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski dziękował braci strażackiej za trud i zaangażowanie w niesieniu pomocy potrzebującym.

MM
fot. MM

wyświetl galerię w Cooliris
wyświetl galerię w Cooliris

Szkoła Małego Inżyniera, czyli widowiskowe doświadczenia w szkole podstawowej

   W grudniu 2017 roku Szkoła Podstawowa w Pyzdrach przystąpiła do drugiej edycji programu ,,Szkoła Małego Inżyniera'', który organizowany był przez Volkswagen Poznań oraz Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera. Projekt ten ma na celu promować nauki ścisłe, a w szczególności podstawy programowania wśród uczniów wielkopolskich szkół podstawowych oraz gimnazjów.
    Na ponad 200 szkół z Wielkopolski Pyzdrska podstawówka zajęła 8 miejsce wśród 13 laureatów.
    W ramach nagrody, 14 maja w szkole podstawowej odbył się Festiwal Technologiczny.
Obejmował, pokaz naukowy podczas którego używany był ciekły azot o temperaturze blisko -200 stopni Celsjusza. W eksperymencie, mieliśmy okazje zaobserwować co pod jego wpływem dzieje się z różą czy ludzką ręką. Uczniowie doświadczyli też obcowania z ogniem.
    Po otwartym pokazie w poszczególnych klasach odbywały się warsztaty z robotyki i programowania, które pokazywały z czego składa się robot oraz do czego służą poszczególne czujniki oraz  wystawa w świecie nowych technologii.
    Festiwal ten niewątpliwie przypadł do gustu uczniom. To właśnie takie działania pokazują najmłodszym, że nauka to też zabawa. Matematyki nie trzeba się bać, fizyka jest fascynująca, chemia niesamowita a wiedza przekazywana w nowoczesny i praktyczny sposób staje się kluczem do umysłów przyszłych inżynierów.
    Szkoła otrzymała też środki na zakup zestawów klocków LEGO® MINDSTORMS® EV3 o wartości 6000 zł. To niesamowicie uniwersalny oraz zaawansowany technologicznie zestaw klocków LEGO, który pozwala na samodzielne konstruowanie i programowanie robotów z wykorzystaniem łatwego i przyjaznego oprogramowania. Ponadto, na certyfikowane szkolenie z prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO® MINDSTORM EV3 pojedzie dwóch nauczycieli zatrudnionych w szkole. 

MM
fot. GF

wyświetl galerię w Cooliris
wyświetl galerię w Cooliris

Tydzień Biblioteki

    Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to akcja organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich mająca na celu promocje czytelnictwa, podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa, a także edukacje.
     Tegoroczna, XV edycja odbyła się pod hasłem „(Do)wolność czytania”. Jego treść nawiązuje do czytania zależnego wyłącznie od własnej woli, nieskrępowanego nakazami, przepisami, swobodnego i wolnego. Dowolność oznacza również nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie: tradycyjnej, elektronicznej, audiobooka, a co za tym idzie również do biblioteki. W pyzdrskiej bibliotece tegoroczną edycje świętowano od 7 do 11 maja.
    Ten wyjątkowy tydzień rozpoczął się spotkaniem z Magdaleną Ludwiczak, autorką wielu powieści zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych miłośników książek. W 2017 roku do rąk czytelników trafiła powieść autorki pt. „Tajemnica Błękitnej Alkowy”, która została wyłoniona w plebiscycie portalu literackiego Granice.pl jako Książka Roku 2017. Podczas spotkania pisarka od razu nawiązała kontakt z młodzieżą. Opowiedziała o tym jak doszło do wydania pierwszej książki oraz skąd czerpie inspiracje, a nawet wspomniała o powieściach, które ukażą się niebawem.
    We wtorkowy poranek biblioteka przeobraziła się w teatr. Przedstawienie pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki” w wykonaniu grupy teatralnej MASKA z Krakowa, zobrazowało dzieciom jak ważne są książki i ile informacji jest w nich zawartych. Goście podczas spektaklu dowiedzieli się, że czytanie rozwija wyobraźnie, spotkali postacie z bajek, a przede wszystkim świetnie się bawili.
    W środę bibliotekę odwiedził Sławomir Jerenowicz, by wprowadzić publiczność w fascynujący świat iluzji. Młodzież z uśmiechami na twarzach, a jednocześnie z niedowierzaniem przyglądała się sztuczką prezentowanym przez iluzjonistę. Uczestnicy spotkania brali czynny udział w inscenizacji, a także mieli możliwość towarzyszyć komikowi w realizacji magicznych sztuczek.
    Wyjątkowa charyzma gościa, Jana Hyjka sprawiła, że w czwartkowy poranek młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści o współczesnych zagrożeniach, wartościach i dokonywaniu wyborów. Jan Hyjek debiutował w 1976 r. tekstami satyrycznymi w Programie III Polskiego Radia. Podczas spotkania w bibliotece opowiadał o swoim dzieciństwie, dorastaniu, omijaniu pułapek, które mogą przeszkodzić w realizacji marzeń. Zaprezentował grę na ustniku, tubie z ustnikiem, trąbce i gitarze. Pokazywał swoje rzeźby, grafiki i fotografie. Jako były pilot samolotowy i szybowcowy zademonstrował akcesoria lotnicze. Opowieści Jana Hyjka nie tylko zainteresowały młodzież, lecz również przypomniały, że wytrwałość jest kluczem do spełniania marzeń.
    W piątkowe popołudnie odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek. Tego dnia gościem biblioteki był Zbigniew Kołba, autor książki „Krioterapia-to warto wiedzieć”. Zgromadzona publiczność miała możliwość wysłuchania wielu przydatnych porad dotyczących zdrowia, leczenia niską temperaturą, a także bezsenności. Spotkanie zakończyło się ciepłą herbatą oraz słodkim poczęstunkiem.
    Podsumowując uznajemy ten tydzień za bardzo udany. Serdecznie dziękujemy za udział i wspaniałą zabawę Samorządowej Szkole Podstawowej i Publicznemu Samorządowemu Gimnazjum Pyzdrach.

KK
fot. KK

wyświetl galerię w Cooliris
wyświetl galerię w Cooliris

Ostatnie pożegnanie Ks. proboszcza Jana Andrzejczaka

    Prawdziwe tłumy zgromadziły się 15 maja w kościele farnym w Pyzdrach, aby uczestniczyć we Mszy świętej pogrzebowej wieloletniego proboszcza pyzdrskiej parafii księdza Jana Andrzejczaka.
    W liturgii wzięło udział kilkunastu księży, nabożeństwu przewodniczył bp. senior Bogdan Wojtuś.
W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła rodzina, duchowni, przyjaciele, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje i setki parafian, którzy zapamiętali go jako wspaniałego duszpasterza.
    Ciało śp. Księdza Jana zostało złożone na pyzdrskim cmentarzu parafialnym.
 
MM
fot. MM
 

Śp. ks. Jan Andrzejczak urodził się 9 czerwca 1934 roku w Blizanowie. Po ukończeniu seminarium duchownego stopnia humanistycznego we Włocławku, wstąpił w 1955 roku do włocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1961 roku w katedrze włocławskiej z rąk bp. Franciszka Korszyńskiego. Pierwszą parafią, do której został posłany jako wikariusz była parafia w Klonowie (1961-1962). Był również wikariuszem w parafiach: pw. św. Wojciecha BM w Kikole (1962-1964), pw. św. Urszuli w Kowalu (1964-1964), pw. św. Rodziny w Przedeczu (1964-1966) oraz pw. św. Mikołaja w Kaliszu (1966-1968).
W roku 1968 został skierowany do Warszawy w celu odbycia studiów wyższych na Akademii Teologii Katolickiej. W tym czasie pracował kolejno jako wikariusz w parafiach: w Szpetalu Górnym, w Lubieniu Kujawskim, w Aleksandrowie Kujawskim.
W roku 1972 uzyskał tytuł magistra teologii. Po studiach mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Służewie (1972- 1972), w parafii pw. Wniebowzięcia NMP (Katedralnej) we Włocławku (1972-1974).
W 1974 roku objął funkcję prokuratora w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W roku 1979 został mianowany proboszczem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi, następnie w roku 1991 proboszczem w parafii pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach. W dniu 11 kwietnia 1993 roku otrzymał godność kanonika gremialnego kapituły sieradzkiej.
W dniu 19 lutego 2002 roku uhonorowany został godnością Kapelana Jego Świętobliwości. Przy zmianach terytorialnych i granic diecezji w roku 2003 znalazł się na terenie diecezji gnieźnieńskiej. W roku 2008 objął obowiązki dziekana dekanatu zagórowskiego. Dekretem z dnia 25 maja 2011 roku został przeniesiony w stan spoczynku.

 

 
 
wyświetl galerię w Cooliris

Fundacja Pomocna Dłoń reprezentowana przez Monikę Mnich zaprasza na warsztaty

    Serdecznie zapraszamy na warsztaty ekonomiczne, na których poznasz zasady planowania finansów domowych i nauczysz się wprowadzać je w życie.
    Jeśli chcesz zdobyć większą wiedzę w zakresie gospodarowania pieniędzmi i zapoznać się z konsekwencjami szybkich pożyczek (chwilówek), to te zajęcia są dla Ciebie.
Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla odbiorców pomocy żywnościowej.

Monika Mnich

Opryski w Nadleśnictwie Grodziec! Zakaz wstępu do lasu

    Nadleśnictwo Grodziec informuje, że w związku z masowym występowaniem groźnych szkodników sosny w dniach od 15 maja do 20 czerwca 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Grodziec zostanie przeprowadzony lotniczy zabieg ochronny w drzewostanach sosnowych.
Zabiegi będą odejmowały jednostki samorządu terytorialnego:

 • Starostwo Powiatowe w Kaliszu: Gminy: Blizanów, Mycielin, Stawiszyn

 • Starostwo Powiatowe w Koninie: Gminy:Rychwał, Grodziec, Stare Miasto

 • Starostwo Powiatowe w Pleszewie: Gminy: Chocz, Gizałki

 • Starostwo Powiatowe w Słupcy: Gmina Zagórów

 • Starostwo Powiatowe we Wrześni: Gmina Pyzdry

Organizatorzy XVIII Rodzinnego, Ekologicznego Rajdu Rowerowego dziękują za pomoc

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pyzdrach wraz z Urzędem Miejskim w Pyzdrach, Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Pyzdrach pragnie serdecznie podziękować za bezcenne wsparcie i pomoc w organizacji XVIII Rodzinnego Ekologicznego Rajdu Rowerowego.

Lista sponsorów w załączniku

wyświetl galerię w Cooliris

Konferencja Terra Pisdrensis. Dawniej i dziś

    Konferencja z cyklu ,,Terra Pisdrensis. Dawniej i dziś'' organizowana przez: Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej SARP Oddział Poznań, Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu odbyła się 19 maja 2018 r. w Pyzdrach.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konferencji objął Burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski.
    Tematem VII już spotkania był ,,Krajobraz chroniony- regulacje i realia''.
Aby tradycji stało się zadość wydarzenie rozpoczął Zbigniew Królikowski czytając wiersz Marii Konopnickiej o Powstańcach Styczniowych.
    Po oficjalnym przywitaniu gości przez Przemysława Dębskiego, Michała Czerniaka i przewodniczącą komitetu organizacyjnego Ewę Krzyżanowską-Walaszczyk przyszedł czas na wystąpienia prelegentów- znakomitych fachowców i znawców problemu, omawiających zróżnicowane zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego krajobrazu chronionego.
    Poruszone zostały tematy m. in walorów krajobrazowych Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, obszarów chronionych na terenie Gminy Pyzdry, zieleni w przestrzeni mieszkalnej i publicznej, przekształceń przestrzennych Pyzdr, problemów konserwatorskich zamku królewskiego w Pyzdrach, restytucji staropolskiego obrazu rynku w Pyzdrach oraz dawnego Powiatu Pyzdrskiego.
    Konferencji towarzyszyła wystawa związana z bitwą pod Pyzdrami i uczestniczącymi w niej Powstańcami Styczniowymi autorstwa Michała Czerniaka.
    Po zakończeniu sesji plenarnej uczestnicy konferencji odwiedzili zabytkowy dom podcieniowy, który po kilkudziesięcioletniej przerwie znowu stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej.
Kolejnym punktem programu było zapalenie znicza na grobie prof. Hanki Zaniewskiej wieloletniej prelegentki konferencji.
Następnie uczestnicy udali się do Pałacu w Ciążeniu, po drodze zatrzymując się na punkcie widokowym w Pietrzykowie.

MM
fot. MM

 

 

 

 

wyświetl galerię w Cooliris
wyświetl galerię w Cooliris
 • Unia Europejska

Banery

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • mapa zagrozen

Stopka strony